Jak karmić szczeniaka – podstawowe zasady

źródło: pinterest

źródło: pinterest

W ostatnich postach pisałam Wam o diecie kotów. Dziś postanowiłam wzbogacić wiedzę wszystkich właścicieli psów, a zwłaszcza małych szczeniaczków. Nie da się ukryć, że małe psy są niezwykle ruchliwe i energiczne. Ciągle gdzieś biegają, ciągle chcą się bawić. Dlatego też do szczęścia potrzebują odpowiedniego żywienia. Jak karmić szczeniaka? Najważniejsze zasady znajdziecie poniżej.

Po pierwsze – mało, ale często

Małe psy powinny być karmione co najmniej od 3 do 6 razy dziennie. Psiaki do 3 miesięcy warto karmić 4 lub 6 razy dziennie, w zależności od rasy. Maluchom od 4 do 6 miesiąca życia należy podawać 3 posiłki dziennie. Z kolei szczeniakom, które skończyły 6 miesięcy można już serwować tylko 2 posiłki.

W żywieniu szczeniaków należy zadbać nie tylko o ilość posiłków, ale także stałe godziny żywienia. Godziny karmienia powinny być stałe tak, aby zwierzak czuł się bezpiecznie i komfortowo. Pamiętajcie, że szczeniaki lepiej karmić częściej, a mniejszymi porcjami. Nie przekarmiajcie szczeniaków. To nie przyspieszy ich wzrostu, a może jedynie zaszkodzić. Zbyt duża ilość pokarmu może prowadzić do zaburzeń pokarmowych i upośledzenia tempa wzrostu lub może ten wzrost przyspieszyć w niezdrowy sposób, prowadząc do niepożądanego przybierania na wadze i bolesnych zaburzeń rozwoju układu kostnego w przyszłości.

Warto zadbać, aby jedzenie serwować psiakowi zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu. Niezmienność określonych zwyczajów zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa.

Po drugie – odpowiednie dieta

Wielu właścicieli szczeniaków zadaje sobie jedno pytanie: czym karmić szczeniaka? Czy lepiej podawać mu domowe jedzenie czy gotową karmę? Od razu rozwieję Wasze wątpliwości i powiem, że zarówno szczeniaków, jak i dorosłych psów nie należy karmić domowymi posiłkami. Ludzkie jedzenie jest dla ludzi – nie dla zwierząt. Resztki z naszego stołu zwyczajnie mogą zaszkodzić małemu przyjacielowi i doprowadzić do poważnych niestrawności. Psy, zarówno małe, jak i duże potrzebują psiej karmy.

Szczeniakom warto podawać karmę taką jak np. DOG CHOW od PURINY, która posiada składniki starannie dostosowane do wieku i potrzeb psa. Taka karma nie tylko dba o rozwój szczeniaka, ale także zapewnia mu energię.

Pamiętajcie, aby nie dokarmiać swojego pupila czekoladą lub innymi słodkimi rarytasami. Zwłaszcza czekolada, którą my ludzie tak bardzo lubimy, jest dla psa szalenie niebezpieczna. Już małe jej ilości mogą doprowadzić do śmierci zwierzaka.

Po trzecie – woda

Szczeniaki powinny mieć stały i niczym nieograniczony dostęp do czystej wody. To właśnie woda powinna stanowić podstawę nawadniania psiego organizmu. Jeśli zauważycie, że Wasz pupil zanieczyścił wodę jedzeniem, jak najszybciej wymieńcie ją na nową.

Więcej informacji na temat  jak karmić szczeniaka znajdziecie TU.