Jak robić dobre zdjęcia? Krótki poradnik

Zdjęcia to zatrzymane w kadrze chwile. Postęp technologiczny sprawił, że niemal każdy ma pod ręką urządzenie, którym jest w stanie w każdej chwili zrobić zdjęcie. Nie sztuką jest więc dla współczesnego człowieka zrobienie zdjęcia, ale… zrobienie zdjęcia dobre! Jak się do tego zabrać? Najpopularniejsza metoda prób i błędów może oczywiście przynieść pożądane efekty, choć musimy się liczyć ze straconymi ujęciami, które przecież już nigdy mogą się nie powtórzyć! Może więc poszukać informacji o zasadach pstrykania dobrych fotek? Zrobiliśmy to za Was i dla Was! Oto krótki poradnik mobilnego (i nie tylko!) fotografa, czyli zbiór najważniejszych reguł, do których powinniśmy się zastosować chcąc zrobić dobre zdjęcie.

Ładne zdjęcia – zasady fotografa

Zacznijmy od uświadomienia sobie, że mamy do dyspozycji o niebo lepszy sprzęt niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dodatkowo ów sprzęt jest na wyciągnięcie ręki – większość nowoczesnych smartfonów rejestruje zdjęcia świetnej jakości, a na dobrą lustrzankę może już sobie pozwolić przeciętny Kowalski. Skoro więc mamy dostęp do aparatów, którymi możemy wykonywać nieograniczoną ilość zdjęć – dajmy z siebie wszystko, by te zdjęcia były po prostu fajne. Oto najważniejsze zasady robienia zdjęć, które będą przyciągać uwagę i wyglądać na… profesjonalne!

Komponuj zdjęcie jak malarz komponuje obraz

Brzmi górnolotnie, ale to jedna z podstawowych i bardzo praktycznych rad! Zanim zrobisz zdjęcie – przyjrzyj się przez chwilę temu, co widzisz: jakie elementy i w jakich proporcjach znajdą się na fotce. Uwieczniasz na zdjęciu krajobraz? Linia horyzontu powinna być pozioma, ale nie powinna „przecinać” kadru na pół – najczęściej umieszcza się ją na wysokości 1/3 (od dołu lub od góry, w zależności od tego, którą część widoku chcesz sfotografować – niebo czy plaże, łąkę, bądź góry). Robisz portret? Linię oczu umieść na wysokości 1/3 (również od góry lub od dołu, w zależności od efektu, który chcesz uzyskać). Bez względu na temat zdjęcia – unikaj symetrii, fotki są znacznie ciekawsze i bardziej dynamiczne w odbiorze, gdy kompozycja wygląda jak zmierzona od linijki

Złap dobre światło

Zawodowy fotograf powie nam, że światło jest duszą fotografii… Co to znaczy? To ono decyduje w znacznej mierze o klimacie ujęcia oraz kolorystyce. Im więcej jasnego światła, tym lepiej? Mit! Najpiękniejsze zdjęcia powstają rano i wieczorem, w okolicach wschodu słońca oraz na kilka bądź kilkanaście minut przed jego zachodem. Wówczas światło jest delikatne i miękkie w odbiorze, mocno rozproszone, pozwalające wydobyć piękno z każdej twarzy i niemal każdego widoku. Wczesny ranek i wieczór to idealna pora na robienie wyjątkowych fotek na instagrama oraz zachwycających selfie.

Wybierz czytelne tło

Tło decyduje o harmonii zdjęcia i jego czytelności. Źle dobrane sprawi, że fotografia będzie niespójna i chaotyczna, a oglądający ją człowiek sam nie będzie wiedział na co tak naprawdę patrzy… Na tę latarnię z boku, neon widoczny w górnym rogu, kosz na śmieci na pierwszym planie czy jednak ten pomnik, który autor miał na myśli?

Kadruj z głową

Dosłownie! Nie ucinaj głów i kończyn, jeśli nie ma to swojego solidnego uzasadnienia w pomyśle na to konkretne zdjęcie.

Złam powyższe zasady!

Jak to? Właśnie tak! Ale z głową i bardzo starannie! Jeżeli zależy nam na zdjęciu, które zaskoczy odbiorcę – złammy wszystkie lub wybrane zasady właściwego kadrowania, ostrości czy poziomej linii horyzontu… Nie łammy jednak dla zasady, ale dla zrealizowania konkretnego, oryginalnego pomysłu! Linia horyzontu może być na przykład ukośna i biec od prawego górnego do lewego dolnego rogu fotki, portret może przedstawiać wyłącznie połowę twarzy, a brak ostrości wydobywać z ujęcia drugie dno…

Obrabiaj i poprawiaj!

Wszyscy (lub prawie wszyscy) to robią! Jeśli więc mamy czas i planujemy wywołać nasze zdjęcia (o tym, że to dobry pomysł – niżej) – możemy poświęcić chwilę na ich obróbkę. Stosując całkiem niewinne triki jesteśmy w stanie dodać fotkom nieco kolorów, wydobyć z nich najistotniejszy element lub nieco je podstylizować.

Nie stój, działaj!

Czasem najprostszy sposób na najciekawsze ujęcie jest absolutnie prosty! Podczas gdy wszyscy inni robią zdjęcia stojąc – my możemy się schylić, kucnąć, a nawet się położyć. Zdjęcia z tzw. żabiej perspektywy mają wyjątkowy klimat, bez względu na to, czy fotografujemy wielowiekowy zabytek, zatłoczony rynek czy zwykły targ. Pamiętajmy również, że w poszukiwaniu efektownych ujęć warto po prostu być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś efektownego i godnego uwagi… Pokazy lotnicze czy motorowe, demonstracje i parady (wybierajmy te bezpieczne!), rozmaite festiwale (od festiwali muzycznych, przez te z jedzeniem w roli głównej, po festiwale baniek mydlanych czy festiwale kolorów – te dwa ostatnie brzmią jak przepis na fajne zdjęcie!).

jak robić dobre zdjęcia

Jak fotografować jeszcze lepiej?

Znamy i stosujemy się do powyższych zasad, ale czujemy niedosyt? Chcemy, żeby nasze zdjęcia naprawdę wyróżniały się na tle konkurencji, czyli sąsiada z piętra niżej, współbiesiadnika ze stolika obok czy wczasowicza, który rozbił swój parawan tuż obok? Stosunkowo prostym i zdecydowanie dobrym sposobem na wyróżnienie się z tłumu amatorów fotografii jest inwestycja w dodatkowy sprzęt.

  • Inwestycja w optykę (dotyczy to oczywiście posiadaczy aparatów a nie smartfonów). O jakich obiektywach mowa? Przede wszystkim szerokokątnych i stałoogniskowych, ale również tych bardziej wyspecjalizowanych, jak choćby obiektywy typu rybie oko (ciekawe zdjęcia z efektem „wow” – gwarantowane) czy tilt bądź tilt&shift. Każdy z wymienionych obiektywów umożliwi zrobienie naprawdę efektownych zdjęć z dynamiczną perspektywą, oryginalnych i wydobywających z fotografowanej „chwili” to co najpiękniejsze lub najważniejsze.
  • Zakup statywu. Statyw może wynieść nasze fotografowanie na wyższy poziom (dosłownie i w przenośni). Użycie statywu umożliwia między innymi wykonanie świetnych jakościowo zdjęć nawet przy bardzo długim czasie naświetlania. Ciemna noc, światła miast, zdjęcia gwiazd? Bez statywu ani rusz!
  • Zakup lampy zewnętrznej i filtrów fotograficznych. Lampa zewnętrzna (najlepiej bezprzewodowa!) rzucimy nowe światło na nasze zdjęcia, a umiejętnie zastosowane filtry (tutaj jak najbardziej możemy pokusić się o zastosowanie metody prób i błędów!) sprawią, że fotki będą zaskakujące i maksymalnie oryginalne.

jak robić dobre zdjęcia

Wywołaj najlepsze zdjęcia! Są tego warte!

Współczesny człowiek ma zapisane na kartach pamięci i dyskach tysiące zdjęć, do których… rzadko wraca. Zatrzymane w kadrze chwile z naszego życia pokrywają się wirtualnym kurzem i grozi im cyfrowe zapomnienie. Dlatego gorąco polecamy swoje usługi, dzięki którym ocalisz od zapomnienia te najważniejsze chwile utrwalone na Twoich (dobrych!) zdjęciach.