Jakie kwiaty na pogrzebie starszej osoby?

Pogrzeb to jedno ze smutniejszych, a jednocześnie dość wzniosłych wydarzeń, wymagających odpowiedniej oprawy. Jednym z elementów pożegnania i uhonorowania osoby zmarłej, stanowią kwiaty. Przynosi je każdy uczestnik tej smutnej uroczystości. Sprawdź, czy wiesz, jakie kwiaty na pogrzeb pasują najbardziej. Dowiedz się, czy powinny to być kwiaty sztuczne czy prawdziwe i jakie kwiaty pogrzebowe wybrać dla kobiety, a jakie dla mężczyzny. Upewnij się, co do wyboru odpowiedniej kolorystyki kwiatów na ostatnie pożegnanie.

Kwiaty pogrzebowe – rodzaje

Na pogrzebach zazwyczaj pojawiają się kwiaty, które kojarzone są mocno ze smutkiem i zadumą. Należą do nich głównie wszelkie odmiany chryzantem. Nierzadko w bukietach pogrzebowych pojawiają się również tulipany, astry i storczyki. Dość popularne są również róże i goździki. Wiele osób decyduje się również na stworzenie bukietu na ostatnie pożegnanie z ulubionego gatunku kwiatów zmarłego. Taką decyzję zazwyczaj podejmuje najbliższa rodzina osoby zmarłej. Jeśli pogrzeb odbywa się jesienią bądź przy mało sprzyjających warunkach atmosferycznych, możemy rozważyć wykorzystanie kwiatów o wyjątkowej trwałości. Należą do nich:

  • wrzosy – synonim melancholii i zadumy;
  • anturium – podkreślające ważność zmarłego dla nas;
  • hortensje – po zasuszeniu mogą wciąż stanowić ozdobę grobu;
  • mieczyki – synonim pamięci oraz oddania;
  • lilie i kalie – utożsamiane z tęsknotą oraz wyrazem współczucia.

Kwiaty na pogrzeb – polecane kolory

W kwestii doboru kolorystyki kwiatów do bukietów pogrzebowych, należy kierować się przypisywaną im symboliką. Oznacza to, że w naszych wiązankach powinny królować kwiaty w kolorze i odcieniach żółtego. Barwa ta uznawana jest za synonim melancholii, pożegnania, smutku. Możemy też zdecydować się na kwiaty w odcieniach fioletu. One również symbolizują smutek i tęsknotę.

Kwiaty na pogrzeb – sztuczne czy prawdziwe?

Chociaż sztuczne kwiaty pogrzebowe to oferta każdej kwiaciarni, nie powinno się ich przynosić na ostatnie pożegnanie bliskiej nam osoby. Ma to związek z tradycją. Według niej sztuczne kwiaty na pogrzebie wyglądają mało elegancko. Są też oznaką braku szacunku dla zmarłego. Ponadto prawdziwe kwiaty na pogrzebie, symbolizują również nietrwałość życia ludzkiego, jego kruchość i delikatność.

Kwiaty na ostatnie pożegnanie – bukiet, wieniec czy pojedynczy kwiat?

Dylemat dotyczący tego, w jakiej formie najlepiej przynieść kwiaty na pogrzeb rozwiązuje głównie zażyłość ze zmarłym. Przyjęło się, że:

  • duże wieńce – składające się z dużej liczby kwiatów, szarfy z napisem oraz innych dekoracji, składa zawsze najbliższa rodzina oraz przyjaciele zmarłego;
  • wiązanki pogrzebowe – z kilku kwiatów i paru ozdób przynosi dalsza rodzina oraz znajomi;
  • pojedyncze kwiaty – to opcja, którą powinny posiłkować się dalsi znajomi, sąsiedzi czy bardzo dalecy krewni.

Jakie kwiaty na pogrzeb dziadka?

Zgodnie z przyjętym zwyczajem na kwiaty pogrzebowe dla mężczyzny najbardziej odpowiednie są te w chłodnych, wyrazistych kolorach. Najlepszym wyborem będą wszystkie kwiaty – bez względu na gatunek – w barwach: żółty, pomarańczowy, fioletowy czy niebieski. Najbardziej elegancko będą prezentowały się jednokolorowe kompozycje kwiatowe. Możemy jednak też przygotować wiązanki wielobarwne. Pamiętajmy jednocześnie, aby nasza wiązanka składała się z kwiatów w maksymalnie trzech różnych barwach. W przeciwnym wypadku osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego i zamiast oddania hołdu osobie zmarłej, wywołamy niesmak u pozostałych uczestników.

Jakie kwiaty na pogrzeb babci?

Najlepiej takie, które babcia lubiła najbardziej. Inna reguła natomiast mówi, aby wybierać kwiaty podkreślające charakter bliskiej zmarłej. Jeśli była to osoba cicha, skromna i łagodna, świetnym wyborem będą bukiety utrzymane w odcieniach żółtego lub czerwonego. Gdy obieraliśmy zmarłą, jako osobę energiczną i żywiołową, najlepsze będą kwiaty pogrzebowe wielokolorowe. Tworząc wiązankę na ostatnie pożegnanie dla babci, można też kierować się ogólnie przyjętymi w kwiaciarstwie zasadami. Pierwsza z nich dotyczy uniwersalnych barw kwiatów pogrzebowych. Mowa tu o kwiatach w kolorach: żółtym, beżowym, pomarańczowym lub czerwonym, a nawet bordowym. Druga dotyczy rodzaju kwiatów. W przypadku wiązanki na pogrzeb dla starszej osoby sprawdzą się najbardziej: róże, mieczyki, lilie, kalie, hortensje i nieśmiertelne chryzantemy.

Czy wypada wysyłać kwiaty na pogrzeb?

Jak najbardziej tak. Jednak opcję tą powinny wybrać jedynie osoby, które z jakiś ważnych przyczyn, nie mogą zjawić się osobiście na uroczystości. Wtedy mogą one skorzystać z usług kwiaciarni internetowych, które mogą również pomóc w doborze odpowiednich kwiatów na pogrzeb wraz z ich udekorowaniem. Jeżeli natomiast cmentarz znajduje się bardzo daleko, a my jesteśmy niemobilni, zawsze możemy zamówić kwiaty z odbiorem na miejscu lub dostawą pod adres uroczystości.