Za chwilę sezon grypowy! Sprawdź, jakie objawy daje choroba

chora kobieta na naciągniętą kołdrę na głowę i trzyma termomert w ustach i ma objawy grypy

Sezon grypowy rozpocznie się lada moment. Warto być przygotowanym tak, aby w odpowiednim momencie zaatakować przeciwnika. Pamiętajcie, że choroby pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Gdy tylko zauważycie pierwsze objawy grypy, zacznijcie działać. I zawsze doprowadzajcie leczenie do końca. Nieleczona grypa może mieć bardzo poważne dla zdrowia, a nawet i życia konsekwencje. Może skończyć się nie tylko zapaleniem ucha czy płuc, ale także zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem nerwów i opon mózgowo-rdzeniowych.

Grypa to czy przeziębienie?

Wiele osób objawy grypy myli z objawami przeziębienia. Bardzo niesłusznie. Bo w ten sposób łatwo zbagatelizować grypę – chorobę, której bagatelizować nie wolno. Powiedzmy to sobie wyraźnie, że objawy grypy są o wiele mocniejsze i intensywniejsze niż symptomy przeziębienia. Grypa dosłownie zwala z nóg i zazwyczaj robi to z dnia na dzień, bez żadnego ostrzeżenia. Jej przebieg jest gwałtowny. Chory nie ma siły podnieść się z łóżka, odczuwa duże wycieńczenie, ma wysoką gorączkę, poty, bóle stawów i mięśni. Przeziębienie zazwyczaj wykluwa się powoli, raz po raz dając o sobie znać. W przeziębieniu nie towarzyszy nam wysoka temperatura. Nie ma też dolegliwości bólowych ze strony mięśni. Za to jest uporczywy katar, który z kolei w grypie nie występuje wcale. O ile w przypadku grypy towarzyszą nam silne bóle głowy, o tyle w przeziębieniu są one łagodne lub nie pojawiają się wcale. Wśród objawów grypy występuje również suchy i męczący kaszel, który w przeziębieniu pojawia się niezwykle rzadko.

Typowe objawy grypy to:

– wysoka gorączka (powyżej 38 st.)

– dreszcze

– silne bóle głowy

– bóle mięśni

– suchy kaszel

– osłabienie

– rozbicie

– niekiedy:  biegunka, nudności, wymioty

Główne objawy grypy utrzymują się do 5 dni

Objawy grypy utrzymują się około 5 dni (więcej). Po tym czasie zazwyczaj ustępują. Spada gorączka i ustępuje ból głowy. Pozostałe objawy powoli zaczynają się także wycofywać. Ale nie należy natychmiast wstawać z łóżka i próbować wracać do codziennych zajęć. Niedoleczona grypa daje powikłania, dlatego trzeba zostać w domu przynajmniej przez tydzień.