Kocia karma… Czyli słów kilka o diecie naszego pupila

źródło: pinterest

źródło: pinterest

W jednym z ostatnich postów pisałam Wam o diecie kotów. Dziś wrócę do tego tematu, bo wiem, że spotkał się on z Waszym zainteresowaniem. Po raz kolejny przybliżę Wam zagadnienia dotyczące diety kotów i tego, jaka powinna być idealna kocia karma. Podpowiem, co powinien jeść Wasz mały przyjaciel, a czego raczej nie powinniście mu podawać. Wbrew temu, co mówią niektórzy – udowodnię Wam, że domowa kocia karma wcale nie jest taka dobra dla małych milusińskich.

Podstawowe składniki kociej diety

Dieta kota powinna być zbilansowana i zróżnicowana. Powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Codzienne żywienie kotów powinno uwzględniać pełnowartościowe posiłki, zawierające wszystkie składniki, a więc białko, tłuszcze i węglowodany.

W diecie kota nie powinno zabraknąć białek, przede wszystkim karnityny, kazeiny i kolagenu. Nie powinno również zabraknąć tłuszczów nasyconych i nienasyconych, jak omega 3 i omega 6. W końcu, nie powinno także zabraknąć węglowodanów, zwłaszcza skrobi i celulozy. Jeśli chodzi o witaminy, a także mikro i makroelementy, to bardzo ważne są: witaminy z grupy B, witamina D, PP, A, H, E, F, C i K, a także wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez, cynk, jod i selen.

Białka

Ze wszystkich składników, koty najbardziej potrzebują białek. Białko jest im potrzebne do budowy mięśni i utrzymania sierści w doskonałej formie. Najbardziej wartościowe dla kota białka znajdują się w mięsie (wołowina, cielęcina, mięso drobiowe) i rybach. Kotom nie można podawać wieprzowiny. Z ryb najlepsze są makrele, sardynki i śledzie. Na zakazanej liście znajdują się ryby wędzone i solone.

Tłuszcze

Tłuszcze nie są kotom potrzebne do szczęścia tak bardzo, jak białko. Unikać należy zwłaszcza tłuszczów nasyconych. Najrozsądniej jest podawać kotom produkty z małą zawartością tłuszczu. Znajdziemy je w takich produktach, jak: ryby, drób, oleje roślinne, oliwa z oliwek.

Żywienie domowe vs gotowe karmy

Kot różni się od człowieka. Tego jakże „wielkiego” odkrycia nie da się ukryć. Nie jest więc tajemnicą, że układ pokarmowych naszych małych milusińskich wymaga zupełnie innych pokarmów, niż nasz. Co za tym idzie, nie podawajmy kotom tego, co sami zjadamy. I żeby Was nie korciło serwować kotom resztek obiadowych. Karmienie kotów resztkami ze stołu jest niewłaściwe i to pod różnymi względami. Abstrahując od tego, że większość z nas nie żywi się wyłącznie produktami pochodzenia zwierzęcego, których koty potrzebują najbardziej, to w ludzkim jedzeniu znajduje się zbyt wiele składników, które kotom szkodzą. Wystarczy tylko wspomnieć o przyprawach lub laktozie, której koci układ pokarmowy nie jest w stanie normalnie strawić.

kocia karma Purina

kocia karma Purina

Idealna kocia karma powinna obfitować w mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Warzywa i produkty roślinne, mimo iż są ważne, powinny stanowić tylko dodatek do diety kota. Ale… Karmienie pupila tylko mięsem lub tylko rybą pozbawia go wielu cennych składników mineralnych, szczególnie wapnia. Dlatego warto sięgnąć po gotowe mieszanki, które obecnie są dostępne w każdym sklepie zoologicznym i każdym supermarkecie.

Gotowa kocia karma jest bardzo zdrowa dla zwierzaków i szalenie wygodna dla nas samych. Wystarczy, że odpowiednią jej ilość przesypiemy do miseczki pupila i gotowe. Bez żadnego gotowania, podgrzewania, odgrzewania posiłków, itp.

Gotowa kocia karma ( tutaj ) da Wam pewność, że Wasz pupil otrzymuje wszystko, co jest mu niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju, a także zdrowego funkcjonowania.