Jak wybrać dobrego ginekologa

pierwsza wizyta -  ginekolog warszawa

Pierwsza wizyta u ginekologa może być stresująca, jednakże nie można w nieskończoność jej unikać, ani też odwlekać w czasie. Dbanie o zdrowie intymne, to nasz kobiecy obowiązek. Naprawdę warto przełamać strach, wstyd czy niechęć i wybrać się do gabinetu ginekologicznego. Musicie uwierzyć mi na słowo, że nie taki ginekolog straszny jak go malują. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby wybrać odpowiedniego lekarza. W XXI wieku nieocenioną pomocą przy wyborze najbardziej odpowiedniego lekarza  jest Internet. Dzięki specjalistycznym stronom internetowym możemy kierować się opiniami pacjentek, na temat poszczególnych lekarzy. To bardzo pomocne! Warto także popytać wśród koleżanek i przyjaciółek. Może któraś z nich ma już za sobą swoją pierwszą wizytę i może polecić konkretnego lekarza? A może warto doradzić się mamy i pójść do jej ginekologa? Czym się kierować przy szukaniu i wyborze ginekologa? Na to pytanie postaram się Wam odpowiedzieć poniżej.

Podstawowe zasady

  1. Komfortowy gabinet ginekologiczny

Badanie ginekologiczne należy do najbardziej intymnych. Aby kobieta czuła się dobrze na fotelu ginekologicznym, gabinet musi być urządzony we właściwy sposób. Przede wszystkim powinien posiadać specjalną przebieralnię z umywalką lub bidetem, w której kobieta przygotuje się do wizyty. Fajnie, żeby na wyposażeniu posiadał jednorazowe fartuchy i ochraniacze na buty. Dobry gabinet ginekologiczny powinien zapewniać intymność i swobodę. Znajdujący się w nim fotel powinien znajdować się za kotarą lub w osobnym pomieszczeniu, nigdy przy samym wejściu!

  1. Komunikatywny i zaangażowany lekarz

Dobry ginekolog to taki, z którym możemy swobodnie porozmawiać na rozmaite tematy związane z naszym zdrowiem intymnym. Taki lekarz powinien podczas wizyty wygospodarować odpowiednią ilość czasu na odpowiedzenie na nasze pytania. Dobry ginekolog powinien traktować pacjentki jak najbliższych członków rodziny. Powinien wzbudzać zaufanie i być dyskretny. Dobry ginekolog nie powinien budować muru między sobą a pacjentką. Powinien być życzliwy i otwarty na jej potrzeby. Wizyta u dobrego ginekologa nie powinna trwać krócej niż 20 minut. Idealny fachowiec zawsze zleca dużo badań – tak na wszelki wypadek i zawsze przeprowadza dokładny wywiad, aby jak najwięcej dowiedzieć się o zdrowiu / kondycji swojej pacjentki.

  1. Delikatny lekarz

Dobry ginekolog powinien być życzliwy, sympatyczny (zwłaszcza wobec młodych dziewczyn) oraz delikatny. Powinien też posiadać odpowiednie wyczucie. Dobry ginekolog potrafi prowadzić z pacjentką swobodną rozmowę, nie przekraczając przy tym granic przyzwoitości. Taki lekarz powinien być osobą, którą można zapytać o wszystko, nie obawiając się przy tym zgryźliwych uwag czy niestosownych komentarzy. Dobry ginekolog to w końcu taki, który do każdej pacjentki podchodzi z dużym szacunkiem.

  1. Wyrozumiały lekarz

Przy wyborze specjalisty, dobrze też się dowiedzieć wcześniej jakie są jego poglądy na kwestie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zdarzają się lekarze, którzy ze względu na przekonania religijne, odradzają pacjentkom tę formę zabezpieczenia oraz nie przepisują recept na tego typu medykamenty.

  1. Tytuły nie mają znaczenia

Przyjęło się, że dobry lekarz to ten z tytułami. Tymczasem, nie do końca musi to być prawda. Owszem, lekarz z wieloletnią praktyką ma większe doświadczenie, ale może mu się zdarzać traktować pacjentki rutynowo. Młodzi lekarze, którzy w zawodzie aktywni są dopiero od kilku lat, mają zazwyczaj więcej zapału do pracy i zazwyczaj są bardziej wyrozumiali, nowocześni. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby lekarz wzbudzał zaufanie zamiast strachu i potrafił słuchać. Wszelkie tytuły powinny być sprawą drugorzędną.

Ginekolog w wielkim mieście

Znalezienia odpowiedniego lekarza ginekologa w dużym mieście takim jak np. Warszawa wcale nie jest proste, chociaż mogłoby się wydawać inaczej. Pomimo tego, że mamy wiele klinik, szpitali, prywatnych przychodni i prywatnych gabinetów ginekologicznych, to nie mamy pewności, że będąc w Warszawie trafimy w dobre ręce. Dlatego zanim wybierzecie konkretne miejsce i konkretnego lekarza, wpiszcie wcześniej w wyszukiwarkę internetową: ginekolog Warszawa i zapoznajcie się z opiniami internautek. Zaufaną stroną jest ginweb.pl, za pomocą, której możecie znaleźć znakomitych lekarzy, jak np. ginekolog z Warszawy Grzegorz Południewski (sprawdź). Na stronie znajdziecie nie tylko dni i godziny przyjęć specjalisty, ale również niezbędne informacje o ofercie ginekologa oraz adres gabinetu, w którym przyjmuje. Ze strony możecie dowiedzieć się również tego, że np. lekarz ginekolog Grzegorz Południewski specjalizuje się w nowoczesnej antykoncepcji, badaniach diagnostycznych i nowoczesnym USG 3D i 4D.