Która z nas nie lubi wakacji? Lato to beztroska, łapanie promieni słonecznych, zabawy na plaży, kąpiele w basenie lub jeziorze. Wszystko brzmi pięknie, niestety jest w tym wszystkim jedno „ale”. Sezon letni sprzyja także infekcjom intymnym. W porze letniej dużo bardziej jesteśmy narażone na dyskomfort okolic intymnych. Nieodpowiednia higiena, duża wilgotność towarzysząca chociażby zwiększonemu poceniu się, wysokie temperatury, korzystanie z toalet publicznych – to wszystko prowadzi do infekcji, które mogą być bardzo nieprzyjemne. Istnieje jednak kilka ważnych zasad, które pozwolą uchronić się przed infekcją lub przynajmniej zredukują ryzyko jej pojawienia się. Co zatem robić i o czym pamiętać?
Browsing Category
Zdrowie intymnePierwsza wizyta u ginekologa może być stresująca, jednakże nie można w nieskończoność jej unikać, ani też odwlekać w czasie. Dbanie o zdrowie intymne, to nasz kobiecy obowiązek. Naprawdę warto przełamać strach, wstyd czy niechęć i wybrać się do gabinetu ginekologicznego. Musicie uwierzyć mi na słowo, że nie taki ginekolog straszny jak go malują. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby wybrać odpowiedniego lekarza. W XXI wieku nieocenioną pomocą przy wyborze najbardziej odpowiedniego lekarza jest Internet. Dzięki specjalistycznym stronom internetowym możemy kierować się opiniami pacjentek, na temat poszczególnych lekarzy. To bardzo pomocne! Warto także popytać wśród koleżanek i przyjaciółek. Może któraś z nich ma już za sobą swoją pierwszą wizytę i może polecić konkretnego lekarza? A może warto doradzić się mamy i pójść do jej ginekologa? Czym się kierować przy szukaniu i wyborze ginekologa? Na to pytanie postaram się Wam odpowiedzieć poniżej.

źródło: http://cosmopolitan.pl
Wizyta u ginekologa. Mimo, że większość dziewczyn nie przepada za tego typu lekarzem, to prędzej czy później, każda z nas musi się do niego wybrać. Każda młoda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie intymne i na stałe wpisać w kalendarz wizyty u ginekologa. Musimy pamiętać, że w momencie, kiedy ginekolog będzie stałym punktem w naszym kalendarzu i kiedy będziemy dokładnie pilnować terminów wizyt, wówczas unikniemy nieprzyjemnych chorób, które w skrajnych przypadkach mogą nawet uratować nasze życie. Ale wracając do pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym… Na pewno jest ona dla ciebie dość stresującym momentem. Nie jesteś sama! Każda z nas przed pierwszą wizytą odczuwa stres i niepokój. To zupełnie normalne. Pamiętaj jednak, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Wszystko da się przeżyć 🙂 Jak wybrać ginekologa i jak przygotować się do pierwszej wizyty? O tym poniżej.
Zapalenie pęcherza to nie żart. Dolegliwość ta potrafi obniżyć jakość i komfort codziennego życia. Najczęściej dopada płeć żeńską. Wynika to głównie ze specyficznej anatomii kobiecej, a dokładniej rzecz ujmując – z długości kobiecej cewki moczowej, która jest czterokrotnie krótsza niż u mężczyzn, co tylko ułatwia bakteriom przedostawanie się do pęcherza moczowego.
Mimo, że zapalenie pęcherza wydaje się być przypadłością błahą, to jednak taka nie jest. Bagatelizowane i nieleczone zapalenie pęcherza może rozwinąć się w bardziej poważną chorobę. Dlatego też, jeśli tylko dopadnie Was owa przypadłość, jak najszybciej rozpocznijcie walkę z nią. W jaki sposób? Sięgając po lek na zapalenie pęcherza oraz uciekając się do sprawdzonych domowych sposobów. Ale po kolei…
Cykl miesiączkowy, nazywany również cyklem menstruacyjnym to nic innego, jak zjawisko występujące u dojrzałych płciowo kobiet. Jego celem jest przygotowanie kobiecego organizmu do zapłodnienia. Cykl taki rozpoczyna pojawienie się pierwszej miesiączki, a kończy okres menopauzy. U każdej kobiety cykl miesiączkowy powtarza się w ten sam sposób, choć jego pojawienie się wynika z indywidualnych predyspozycji. U niektórych dziewczyn pierwsza miesiączka pojawia się około 12 roku życia. U innych może wystąpić w okolicach 14 roku życia.
Nie tak dawno temu, pisałam wam o bólach menstruacyjnych i sposobach ich łagodzenia. Dziś znów postanowiłam wziąć je na tapetę i przedstawić kolejne metody na zwalczanie dyskomfortu. Nie jest tajemnicą, że bóle miesiączkowe potrafią obniżyć jakość życia i dokuczyć tak bardzo, że wszystkiego nam się odechciewa. Z badań wynika, że co druga kobieta musi borykać się w trakcie miesiączki z dyskomfortem w postaci uciążliwego bólu. U jednych jest on łagodniejszy, u innych bardzo silny. Niektóre z nas ból odczuwają tylko w okolicach brzucha. U innych ten ból potrafi promieniować do nóg, a nawet lędźwi. Jeśli zastosujemy pewne środki ochronne, ograniczymy dyskomfort.
Szczęśliwe te z was, które nie wiedzą, co oznacza ból menstruacyjny. Te, które zmagają się z nim regularnie wiedzą, jak bardzo potrafi uprzykrzyć życie i zaburzyć normalne funkcjonowanie. Ból, jaki odczuwamy przed i w trakcie menstruacji jest wynikiem skurczy mięśni macicy i sąsiadujących organów. Skurcze te nie są niczym nienaturalnym. Wręcz przeciwnie – stanowią naturalną część cyklu miesiączkowego. Intensywne bóle menstruacyjne mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, niedoborem magnezu lub witaminy B6, a także znacznym niedoborem kwasów tłuszczowych.
Ponad połowa młodych kobiet zmaga się z suchością pochwy. Dolegliwość, mimo iż nie jest groźna dla zdrowia, znacznie obniża komfort i jakość życia. I chociażby z tego względu, należy zwalczać ją zawsze, gdy tylko się pojawi.
Ponoć co druga kobieta cierpi na bolesne miesiączki. Dyskomfort zazwyczaj pojawia się w momencie rozpoczęcia krwawienia, choć oczywiście może pojawić się także na kilka dni przed spodziewaną menstruacją. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, potrafi przybierać rozmaite postaci. U jednych jest tak delikatny, że ciężko zwrócić na niego uwagę, u innych z kolei tak silny, że zaburza normalne funkcjonowanie i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Bardzo często jest powodem absencji w szkole i chwilowej alienacji z życia towarzyskiego.
Bolesne miesiączki to prawdziwa zmora zarówno młodych, jak i dojrzałych kobiet. Skurcze brzucha są sygnałem, że zbliża się krwawienie. Zazwyczaj w ciągu pierwszej dobry menstruacji osiągają apogeum, a dopiero przez dwa następne dni są mniej odczuwalne.
U niektórych dziewczyn skurcze brzucha są tak silne, że promieniują do nóg, pachwin, a nawet i pleców. U niektórych mogą powodować paraliż i bezruch. Mogą być tępe i ciągłe lub powracać w regularnych odstępach. Nierzadko podczas ostrych dolegliwości bólowych zachodzi potrzeba przybrania rozluźniającej pozycji, jak siedząca, skulona lub leżąca.
Powodem bolesnych miesiączek są produkowane w tym czasie w nadmiarze prostaglandyny, czyli substancje wywołujące stan zapalny, którego jednym z objawów jest właśnie ból brzucha, często określany również skurczem brzucha. Co by nie mówić o bolesnym miesiączkowaniu, jedno jest pewne – potrafi ono obniżyć jakość i komfort codziennego życia, a także spowodować chwilowe wycofanie się z życia.
Najnowsze artykuły
- Jakie kwiaty na pogrzebie starszej osoby?
- Co nosić w chłodne letnie dni?
- Wesele w Toruniu – gdzie je zorganizować?
- Czy futrzane kamizelki są modne?
- Joga dla kobiet w ciąży
- Jak robić dobre zdjęcia? Krótki poradnik
- Masaż dla dwojga – sposób na wspólne spędzanie czasu
- Bądź modna na jesień! Postaw na neonowe kardigany
Archiwa
- lipiec 2022
- kwiecień 2022
- wrzesień 2020
- lipiec 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- październik 2019
- lipiec 2019
- czerwiec 2019
- luty 2019
- grudzień 2018
- listopad 2018
- lipiec 2018
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
- grudzień 2016
- listopad 2016
- październik 2016
- wrzesień 2016
- sierpień 2016
- lipiec 2016
- czerwiec 2016
- maj 2016
- kwiecień 2016
- marzec 2016
- luty 2016
- styczeń 2016
- grudzień 2015
- listopad 2015
- październik 2015
- wrzesień 2015
- sierpień 2015
- lipiec 2015
- czerwiec 2015
- maj 2015
- kwiecień 2015
- marzec 2015
- luty 2015
- styczeń 2015
- grudzień 2014
- listopad 2014
- październik 2014
- wrzesień 2014
- sierpień 2014
- lipiec 2014
- czerwiec 2014
- maj 2014
- kwiecień 2014
- marzec 2014
- luty 2014
- styczeń 2014
- grudzień 2013
- listopad 2013
- październik 2013
- wrzesień 2013
- sierpień 2013
- lipiec 2013
- czerwiec 2013
- maj 2013
- kwiecień 2013
- marzec 2013
- luty 2013
- styczeń 2013