Idziemy do ginekologa! Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

jak przygotować się do wizyty u ginekologa - grafika przedstawiająca lekarza z tablicą na której jest układ rozrodczy kobiety

źródło: http://cosmopolitan.pl

Wizyta u ginekologa. Mimo, że większość dziewczyn nie przepada za tego typu lekarzem, to prędzej czy później, każda z nas musi się do niego wybrać. Każda młoda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie intymne i na stałe wpisać w kalendarz wizyty u ginekologa. Musimy pamiętać, że w momencie, kiedy ginekolog będzie stałym punktem w naszym kalendarzu i kiedy będziemy dokładnie pilnować terminów wizyt, wówczas unikniemy nieprzyjemnych chorób, które w skrajnych przypadkach mogą nawet uratować nasze życie. Ale wracając do pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym… Na pewno jest ona dla ciebie dość stresującym momentem. Nie jesteś sama! Każda z nas przed pierwszą wizytą odczuwa stres i niepokój. To zupełnie normalne. Pamiętaj jednak, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Wszystko da się przeżyć 🙂 Jak wybrać ginekologa i jak przygotować się do pierwszej wizyty? O tym poniżej.

Ginekolog w dużym mieście

Na początek – wybór ginekologa. Wydawałoby się, że znalezienie lekarza w dużym mieście, jak np. Warszawa, jest dziecinnie proste. Nic bardziej mylnego. Pomimo tego, że w dużym mieście mamy wiele przychodni, klinik, szpitali to nie mamy pewności, że trafimy w ręce specjalisty przez duże s. Dlatego wcześniej warto wpisać w internetową wyszukiwarkę: ginekolog Warszawa i kierować się opinią internautek. To naprawdę bardzo pomocne, zwłaszcza na etapie szukania pierwszego ginekologa. Zaufaną i godną polecenia stroną jest ginweb.pl. To właśnie przy jej pomocy, można znaleźć znakomitych ginekologów, jak np. Grzegorz Południewski – ginekolog przyjmujący w Warszawie, uwielbiany przez pacjentki i szanowany w środowisku lekarskim. Co więcej – strona nie tylko poleci lekarza, ale także wskaże adres gabinetu, godziny przyjęć oraz inne ważne informacje, chociażby zakres usług wykonywanych przez ginekologa.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Dla większości dziewczyn pierwsza wizyta jest źródłem stresu i wstydu. Warto jednak pamiętać, że wybrany przez ciebie ginekolog przyjmuje dziennie kilkanaście pacjentek i anatomia kobiecego ciała nie jest mu obca. Doświadczony lekarz z pewnością będzie delikatny i wyrozumiały. Więc weź kilka głębokich wdechów i postaraj się rozluźnić.

  1. Higiena osobista

Przed wizytą u ginekologa należy dokładnie umyć okolice intymne używając wody i delikatnego środka do higieny intymnej. Jeśli do tej pory nie depilowałaś miejsc intymnych, nie musisz tego robić przed wizytą. Dla lekarza nie ma znaczenia, czy miejsca intymne są wydepilowane czy nie.

  1. Opróżnij pęcherz

Bezpośrednio przed badaniem należy oddać mocz, bowiem pełny pęcherz może utrudnić badanie i spowodować dyskomfort dla badanej.

  1. Odpowiedni strój

Na wizytę należy ubrać się w dłuższą koszulkę bądź spódnicę, gdyż nie wszystkie gabinety oferują specjalne fartuszki, a koniecznością jest rozebranie się od pasa w dół.

  1. Przygotuj pytania

Pierwsza wizyta jest najważniejsza. To właśnie w trakcie jej trwania, możesz zapytać lekarza o wszystko, co chciałabyś wiedzieć. Jeśli coś cię martwi lub niepokoi, spisz to na kartce, a później zadaj odpowiednie pytania lekarzowi. Pamiętaj – nie ma krępujących pytań. Lekarz jest w stanie odpowiedzieć na każde pytanie. W końcu to profesjonalista.

  1. Nie zapomnij o dokumentach

W czasie wizyty potrzebny będzie dowód tożsamości – chodzi tu o nr PESEL niezbędny w momencie wypisywania recepty przez lekarza. Jeśli jeszcze nie posiadasz dowodu osobistego, zabierz ze sobą legitymację szkolną.

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Zacznijmy od tego, że im bardziej będziesz rozluźniona, tym badanie przebiegnie szybciej i bezproblemowo. Takie badanie nie trwa długo, więc nie musisz się tym stresować. Nie martw się tym, że nie wiesz jak usadowić się na fotelu. Lekarz już na miejscu poinstruuje cię, w jaki sposób powinnaś się na nim ułożyć. Samo badanie nie jest nieprzyjemne. Problem leży w naszej psychice, którą wypełniają wstyd i strach. W trakcie badania ginekolog sprawdzi wielkość i położenie pęcherza moczowego, macicy i jajowodów przez włożenie do pochwy dwóch palców. Drugą ręką przytrzyma cię za dół brzucha. I to wszystko!