4 skuteczne sposoby na katar

pieprzeziębiona para siedząca w łóżku ma sprawdzone sposoby na katar

Katar to chyba jeden z najgorszych objawów przeziębiania. Mimo, że nie jest groźny, to jednak potrafi uprzykrzyć życie, jak nic innego. Obniża komfort codziennego życia, nie daje spać, utrudnia oddychanie, zabiera smak i zmusza do ciągłego biegania z chusteczką przytkniętą do nosa. Całe szczęście istnieją skuteczne sposoby na katar, które nie tylko przynoszą ulgę i udrożniają nos, ale także przyspieszają leczenie. Co pomoże?

Inhalacje

Inhalacje to jeden z lepszych sposobów na katar. Udrożniają zatkany nos i przywracają swobodne oddychanie. Do tego świetnie nawilżają śluzówkę nosa. Najlepsze są inhalacje ziołowe. Można je wykonać z szałwii, rumianku lub tymianku. Wystarczy wybrane zioła zalać wrzątkiem i gotowe. Dobre efekty dają też inhalacje z olejków eterycznych. Szczególnie polecane są olejki mentolowe, eukaliptusowe, miętowe i sosnowe. Rozrzedzają one zalegającą wydzielinę i ułatwiają pozbycie się jej. Dla osób, które są uczulone na olejki, idealne będą inhalacje z soli fizjologicznej.

Nawilżanie śluzówki

Przy katarze bardzo cierpi śluzówka nosa. Aby przynieść jej ulgę, a jednocześnie przyspieszyć leczenie kataru, warto zadbać o intensywne nawilżanie. Uwaga! Śluzówkę zawsze nawilżamy od zewnątrz i od wewnątrz. W trakcie leczenia należy przyjmować bardzo dużo płynów. Poza samą wodą, poleca się picie herbat z sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu. Dzięki temu wydzielina się rozrzedza i nos łatwiej się oczyszcza. Można także jeść gorące, parujące potrawy. Jeśli chodzi o nawilżanie śluzówki z zewnątrz, to niezastąpione jest nawilżanie pomieszczenia. Najlepiej robić to przy użyciu urządzenia nawilżającego. Jeśli jednak takowym nie dysponujemy, możemy rozwiesić na grzejnikach mokre ręcznik. Parująca z nich woda będzie idealnie nawilżać śluzówkę, przynosząc ulgę zatkanemu nosowi i podrażnionej śluzówce.

Skarby z domowej spiżarni

Skuteczne sposoby na katar to także rozwiązania (sprawdź), po które sięgały nasze babcie. Prawdziwą królową w leczeniu kataru jest cebula. Przygotowana z niej inhalacja świetnie udrożnia nos i przywraca swobodne oddychanie. Poza cebulą warto zaprzyjaźnić się z czosnkiem. Już wiele lat temu został on uznany za naturalny antybiotyk, który pomaga rozprawić się z każdą infekcją. Pomocny jest też chrzan. Wystarczy odkręcić słoiczek z chrzanem i trochę powdychać jego zawartość. Ulga w katarze gwarantowana!

Profesjonalne wsparcie z apteki

Sprawdzone sposoby na katar obejmują też preparaty apteczne. Na pewno warto sięgnąć po leki i suplementy, które pomagają zwalczyć wszystkie objawy infekcji sezonowej. W tym także katar i kaszel. Na szczególną uwagę zasługują tabletki i syropy, które działają wspomagająco na obniżoną odporność, zwłaszcza w przypadku nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Dobrze sprawdzą się też wszelkie krople i spraye do nosa. Preparaty te udrożnią obrzęknięty nos, zmniejszą ilość wydzieliny i ułatwią jej usuwanie.