Zadbaj o buty jesienią!

Ponoć nie szata zdobi człowieka, jednakże buty mogą powiedzieć naprawdę dużo o nas samych. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie: pokaż mi swoje buty, a powiem ci kim jesteś. Warto w tym wszystkim pamiętać o jednym, a mianowicie o tym, że nie cena i marka butów są najważniejsze, ale kondycja w jakiej nasze obuwie się znajduje. Nawet najdroższe buty nie będą pięknie się prezentować, jeśli o nie przestaniemy dbać. Jeśli chcecie wiedzieć, co robić aby buty (szczególnie te skórzane) na długo pozostały piękne, poniżej znajdziecie kilka wskazówek.

Rada numer 1

Wbrew pozorom o nowo zakupione buty trzeba zadbać tak samo, jak o te kilkuletnie. Tuż po zakupie nowej pary spryskajcie ją specjalnym preparatem, który nie tylko zaimpregnuje skórę, ale także zabezpieczy ją przed wilgocią. Produkty do pielęgnacji nowych butów powinniście znaleźć w sklepie, w którym obuwie kupujecie. Większość znanych marek ma je w swojej ofercie. Poza tym skórzane buty warto czyścić po każdym powrocie do domu. Zabrudzenia z piasku czy błota usuwamy przy pomocy wilgotnej szmatki lub szczoteczki. Trudnych plam pozbywamy się przy użyciu miękkiej szmatki zanurzonej w ciepłej wodzie.

Rada numer 2

W sezonie jesienno-zimowym trudno jest się ustrzec przemoczenia butów. Gdy już do tego dojdzie, pod żadnym pozorem nie kładźcie obuwia pod grzejnikiem, gdyż taki zabieg tylko je zdeformuje. Przemoknięte buty dobrze jest wypchać gazetami i odstawić na bok, z dala od źródeł sztucznego ciepła. Gdy wyschną, natrzyjcie je wazeliną, której nadmiar możecie usunąć dopiero po 3 godzinach. Na sam koniec obuwie należy wypastować i ewentualnie wypolerować.

Rada numer 4

Jeśli buty z jakichś powodów uległy lekkiemu zniszczeniu, np. porysowały się, to wówczas należy sięgnąć po specjalne pasty silnie kryjące i koloryzujące. Tego typu produkty sprawią, że nawet bardzo zarysowane buty będą wyglądać jak nowe.

Rada numer 5

Buty wykonane z jasnej skóry dobrze jest czyścić za pomocą szmatki nasączonej w zimnym i słodkim mleku. Po wyschnięciu warto przetrzeć je czystą, suchą ściereczką, a następnie wysmarować pastą i wypolerować.

Obuwie z ciemnej skóry najlepiej czyścić pastą o odpowiednim zabarwieniu. Ewentualne plamy można usunąć przy pomocy waty zwilżonej spirytusem denaturowanym. Zaraz po tym, dobrze jest natrzeć buty pastą i wypolerować.