W jaki sposób sprawdzić, czy kupowane buty będą wygodne

Kochamy buty i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Odpowiednio dobrane, stylowe i oryginalne obuwie pozwala nam podkręcić każdą stylizację. Buty odzwierciedlają nasz charakter i indywidualne upodobania. Podkreślają styl i… pomagają bawić się modą. Nie bez powodu ktoś kiedyś powiedział: pokaż mi swoje buty, a powiem ci kim jesteś. Buty były, są i zawsze będą najważniejszym elementem garderoby. Niestety, nie zawsze to co wydaje się idealne, idealnym jest. Niektóre buty, mimo iż piękne z zewnątrz, potrafią uprzykrzyć życie. Jak sprawdzić czy kupowana nowa para będzie wygodna? Oto kilka sposobów.

Twardość buta

Przymierzając buty od razu można wyczuć czy są wykonane z miękkiej czy twardej skóry. Te z twardych i sztywnych materiałów w 90% będą mocno kaleczyć stopy. Nie liczcie na to, że z czasem się rozejdą, bo tak nie będzie. Jeśli buty jest twardy od samego początku, taki pozostanie. Wyjątek stanowią tylko buty wykonane z naturalnej skóry. One mają tendencję do tzw. rozbijania się. Przy zakupie butów, warto także zwrócić uwagę na wkładkę. Te twarde z pewnością uprzykrzą nam życie i sprawią, że każdy krok będzie prawdziwą męką.

Pierwsza próba chodzenia

Aby sprawdzić czy buty będą wygodne czy niewygodne, warto zrobić w nich kilka kroków po sklepie. W sklepach obuwniczych wokół półek bardzo często podłoże przygotowane jest tak, aby większość butów wydawała nam się wygodna. Warto spędzić w butach kilka minut i zrobić dłuższy spacer po sklepie, tak aby zyskać pewność, co do tego czy chodzenie w butach będzie faktycznie możliwe.

Mierzenie o odpowiedniej porze

Główny powodem, przez który przypadkowo kupujemy za ciasne buty jest nieodpowiednia pora przymiarki. Najlepiej jest przymierzać buty pod koniec dnia, kiedy nasze stopy są odrobinę spuchnięte. Kiedy przymierzamy je rano możemy kupić buty, które po kilku godzinach noszenia okażą się zbyt małe, a co za tym idzie – bardzo niewygodne. Buty powinny być komfortowe nie tylko dla wypoczętej po nocy stopie, ale także dla stóp, które zmęczyły się wielogodzinnym chodzeniem lub staniem.

Odpowiednia wysokość obcasa

To nieprawda, że buty na obcasie są niewygodne. Jeśli dobierzemy odpowiednią wysokość obcasa, wówczas w takich butach będziemy mogły nawet biegać. Jeśli chcemy kupić dość wygodne buty na obcasie najlepszym wyborem będą te na stabilnym słupku, masywnym obcasie lub na delikatnej platformie. Najbardziej optymalna wysokość obcasa wynosi około 8cm. Te wyższe (około 10cm obcasa) zazwyczaj nie urzekają wygodą. Owszem – wyglądają bardzo efektownie, ale nie do końca są komfortowe.