S.O.S dla nadwrażliwych zębów

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość wyjątkowo dokuczliwa. Zwłaszcza latem potrafi zajść nam za skórę. Zawsze kiedy sięgamy po lody lub zimne napoje, naszą jamę ustną przeszywa niesamowity ból, który obniża komfort życia i odbiera jakość ze spożywanych smakołyków. Większości osobom wydaje się, że nadwrażliwość nie jest przypadłością groźną Błąd! Nieleczona może być przyczyną naprawdę poważnych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Dlatego też nie wolno jej lekceważyć. Spytacie, co więc możemy robić, aby zminimalizować nieprzyjemne skutki nadwrażliwości? Na pewno pomocne są domowe sposoby na nadwrażliwość zębów. Na pewno bardzo pomocna jest też pomoc stomatologa, od której to tak naprawdę powinniśmy zacząć.

Ratunek z gabinetu dentystycznego

Jak może pomóc stomatolog? Przede wszystkim może przepisać fluorkowy żel do nakładania na zęby lub odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej. Może też pomóc w wyborze właściwej pasty na nadwrażliwość zębów, takiej, która sprosta naszym potrzebom.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Mimo, że czasami mycie zębów w nadwrażliwości bywa bolesne, to jednak nie wolno pomijać sumiennej higieny jamy ustnej. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty, a najlepiej po każdym posiłku. Najważniejsze jest aby do mycia zębów wybrać właściwą pastę i szczoteczkę. Pamiętajcie, aby zębów nie szczotkować bezpośrednio po zjedzeniu cytrusów lub wypiciu napoju gazowanego.

Szczoteczka do zębów wrażliwych powinna być dobrej jakości i posiadać miękkie włókna. Nie może to być pierwsza lepsza szczoteczka, jaką znajdziemy w kiosku ruchu. Taka szczoteczka powinna mieć elastyczną główkę, która zminimalizuje nacisk na dziąsła, a jednocześnie pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Idealnym wyborem są np. szczoteczki oferowane przez Colgate. Skutecznie myją zęby, a jednocześnie nie podrażniają dziąseł i nie powodują odsłaniania szyjek zębowych, co tylko sprzyja nadwrażliwości i stanowi główną jej przyczynę. Dla utrzymania idealnej higieny warto zainwestować w dodatkową szczoteczkę do języka.

Bardzo ważna jest też właściwa pasta do zębów. Obowiązkowo musi to być specjalna pasta na nadwrażliwość zębów zawierająca fluor, który wzmacnia i uszczelnia szkliwo. W codziennej higienie nie można zapomnieć też o stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej. Są o tyle skuteczniejsze od pasty, że bez problemu docierają w każdy zakątek. Oprócz tego, że chronią szkliwo, płyny do płukania jamy ustnej zapewniają też świeży oddech.

Istotne w codziennej higienie jest także stosowanie nici dentystycznych. Najlepiej używać ich po każdym zjedzonym posiłku.

Domowe sposoby na radzenie sobie z nadwrażliwością

W leczeniu i zapobieganiu nadwrażliwości zębów ważne są dwie rzeczy: unikanie zimnych dań i unikanie dań gorących. Zarówno jedne, jak i drugie mają tendencję do powodowania przykrych dolegliwości.

Jeśli nie potraficie obyć się bez zimnych napojów (latem jest to całkowicie zrozumiałe) wówczas pijcie je przez słomkę.

Z codziennego menu należy wykreślić produkty, które powodują wzrost kwasowości śliny i demineralizację szkliwa. są to m.in. cytrusy, słodycze, napoje gazowane, mięso. Zminimalizować należy również picie kwaśnych soków, bo zawarte w nich kwasy znacznie osłabiają szkliwo.