Prawidłowa higiena jamy ustnej

piękny uśmiech

źródło: Pinterest

Piękne, a więc zdrowe i białe zęby są najlepszą wizytówką każdej z nas. Nic tak nie dodaje nam klasy, jak śnieżnobiały, zadbany uśmiech. Jest on chyba najmodniejszym dodatkiem do codziennych stylizacji. Niestety, nawet najmniejsze zaniedbania z naszej strony mogą spowodować, że nasz uśmiech straci na swej atrakcyjności.

Jeśli myślicie, że codzienne szczotkowanie zębów rano i wieczorem w zupełności wystarczy, to jesteście w błędzie. Prawidłowa higiena jamy ustnej, której celem są zdrowe i piękne zęby, to coś znacznie więcej… To także umiejętność korzystania z nici dentystycznych, stosowanie płynów do płukania ust, regularne wizyty u stomatologa oraz przestrzeganie zdrowej diety. Ale od początku…

Pasta do zębów Colgate Total (źródło: colgate.pl)

Pasta do zębów Colgate Total (źródło: colgate.pl)

Szczotkowanie zębów powinno obejmować nie tylko same zęby, ale także język i dziąsła. Dzięki temu prawidłowa higiena jamy ustnej nie pójdzie na marne. Szczotkujcie zęby minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Dzięki temu zlikwidujecie wszystkie pozostałości po jedzeniu i bakterie. Pamiętajcie, aby zęby myć delikatnie i zawsze w stronę, w którą one rosną, czyli górne ruchem do dołu, a dolne ruchem do góry. Bardzo dokładnie myjcie zęby w okolicach siódemek i ósemek, gdyż to właśnie tam najczęściej chowają się resztki pokarmowe, które pozostawione same sobie, mogą spowodować psucie się zębów. Nie zapominajcie o częstej zmianie szczoteczki. Dentyści zalecają nam wymieniać szczoteczkę raz na pół roku. Jeśli chodzi o pasty do zębów to najlepiej jest wybierać te z fluorem. Na co dzień odradzałabym wam używania past wybielających, bowiem mogą one zniszczyć szkliwo zęba. Po produkty wybielające możecie sięgać raz na jakiś czas, stosując je naprzemiennie z normalną pastą. Osobiście polecam wam produkty COLGATE. Moją ulubioną pastą jest Colgate Total, która zapewnia 12-godzinną ochronę przed bakteriami.

Obowiązkowo po umyciu zębów (rano i wieczorem) przepłuczcie usta płynem do płukania jamy ust. Nie tylko odświeży on oddech, ale także pomoże pozbyć się nawet najbardziej opornych bakterii. Dla mnie taki płyn jest najlepszym dopełnieniem codziennej higieny.

A co z nicią dentystyczną? Na pewno powinniście posiadać ją zawsze pod ręką. W momencie, kiedy nie macie możliwości umycia zębów, możecie sięgnąć po nić i pozbyć się resztek pokarmowych po każdym zjedzonym przez was posiłku.

Na kompleksową higienę jamy ustnej składa się również odpowiednia dieta. Co to oznacza? Chcąc mieć piękne i zdrowe zęby, z codziennej diety musimy wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć do minimum słodycze, słodkie soki i napoje gazowane, które są największą pożywką dla bakterii. Warto również ograniczyć czarną herbatę, która lubi pozostawiać na zębach nieładny osad. Przebarwienia mogą powodować także różne owoce, szczególnie czarne jagody. Należy albo ograniczyć je do minimum albo zaraz po ich zjedzeniu, dokładnie wyszczotkować zęby.

Prawidłowa higiena jamy ustnej nie byłaby kompletna gdyby nie regularne wizyty u stomatologa. Pamiętajcie, że im częściej będziecie bywać u dentysty, tym mniejsze problemy z zębami będziecie mieć, a co za tym idzie, unikniecie bolesnych zabiegów.