To, jak ważny jest laptop w dzisiejszych czasach, nie muszę Wam pisać, bo doskonale o tym wiecie. Bez niego ani rusz! Dobry laptop to połowa sukcesu, dlatego zakup tego pierwszego lub po prostu – kupno nowego, musi być dokładnie przemyślane. Pamiętaj, że laptop – laptopowi nierówny. Rozmiar ekranu, wytrzymałość baterii, możliwości procesora i karty graficznej  – wszystko to ma wpływ na Twój wybór, a także na przydatność komputera do różnych zadań. Mam nadzieję, że poniższy poradnik tylko ułatwi właściwy wybór. 

  1. Jaki model?

Wszystko zależy od tego, czy będziesz przemieszczać się z laptopem czy korzystać z niego wyłącznie w domu. Jeśli chcesz korzystać z laptopa w różnych miejscach, wybierz model lekki, o wadze do 1,5kg. Jeśli zależy Ci na laptopie z dużym ekranem, pamiętaj, że będzie ważył więcej niż mniejsze modele – przyjmuje się, że do długiej pracy optymalna jest przekątna ekranu o długości 15,4 cala, a jeszcze większy komfort zapewnia monitor z przekątną 17,3 cala. Jeśli zależy Ci na tym, aby laptop niewiele ważył, zwróć uwagę na materiał, z którego wykonana jest jego obudowa. Ultrabook o przekątnej 13 cali będzie zdecydowanie lżejszy od laptopa o takich samych wymiarach, ponieważ jego obudowa wykonana jest z lepszej jakości materiałów.

  1. Jaki procesor?

Procesor to serce każdego laptopa. Jego jakość decyduje o tym, jak szybko będą działały multimedia, programy oraz przeglądarki internetowe. Wybierając komputer osobisty, musisz zdecydować, do czego będzie służył i na tej podstawie dopasować parametry procesora. Czasami lepiej wziąć laptop na raty i dać za niego więcej, aniżeli wybrać coś taniego i później się z nim męczyć i narzekać, że działa zbyt wolno. I tak np. laptop dla graczy powinien być wyposażony w wydajny procesor, przynajmniej układ Intel Core i5 lub lepszy – Intel Core i7. Równie dobrze sprawdzi się procesor z rodziny AMD FX-Series. Laptop do użytku domowego musi mieć większą wydajność niż laptop do pracy specjalistycznej tak, aby oprócz edycji tekstów lub obejrzenia filmu, można na nim też było zagrać w starszą grę lub zmontować nagranie z wakacji.

  1. Jaka pamięć RAM?

Pamięć RAM przechowuje i przetwarza dane niezbędne do działania procesora. Im większa jej pojemność, tym szybciej laptop może wykonywać zaplanowane operacje. To właśnie od niej zależy, jak szybko będą otwierały się strony internetowe i programy. Laptop będzie wydajnie działał w systemie Windows oraz obsługiwał proste gry wideo, jeśli zainstalowano na nim 4GB pamięci RAM. Ja osobiście mogę Wam polecić laptopy z pamięcią w okolicy 8GB. Takie laptopy są ciut droższe od tych z pamięcią 4GB, ale naprawdę warto w nie zainwestować. Pamiętaj, że zawsze jest opcja – laptop na raty (sprawdź).

  1. Dysk twardy

Jeśli chodzi o kwestię dysku twardego, to na pewno rozsądnym wyborem w urządzeniu multimedialnym, a także służącym do pracy, jest dysk o pojemności 500GB, a nawet 1000GB. Im większy dysk, tym więcej danych możesz na nim przechować (np. filmów, gier czy zdjęć
z wakacji).

  1. Karta graficzna

Jest komponentem o dużym znaczeniu, ale jedynie w przypadku gier komputerowych, oglądania filmów w technologii HD oraz przy niektórych rodzajach prac graficznych. W innym wypadku wybór modelu z zaawansowaną kartą może okazać się niepotrzebnym wydatkiem.