Cera mieszana: charakterystyka i pielęgnacja

cera mieszana

Cera mieszana jest połączeniem cery tłustej i suchej. Nie bez powodu niektórzy nazywają ją 2 w 1. Partiami tłustymi są zazwyczaj czoło, nos i broda określane mianem „strefy T”. To właśnie na nich pojawia się najwięcej niedoskonałości w postaci pryszczy, wągrów i zaskórników. Partie suche z kolei tworzą miejsca poza strefą T, a więc policzki i skronie. To na nich najczęściej odczuwamy nieprzyjemne napięcie i naciągnięcia. Parte suche to te, które najczęściej się łuszczą, szybko stają się podrażnione i wysuszone. 

Każdy kto posiada cerę mieszaną wie, jak uciążliwa jest ona w codziennej pielęgnacji. Innego podejścia wymagają czoło, nos i broda, a innego policzki. Partie tłuste należy dokładnie oczyszczać i usuwać z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia tak, aby nie doprowadzić do powstania trądziku. Warto je również matowić, aby nadmiernie się nie świeciły. Parte suche należy intensywnie nawilżać, aby nie doprowadzić do nadmiernego ich wysuszenia, które to spowoduje nieprzyjemne pieczenie i zaczerwienienie skóry. Warto je także kompleksowo odżywiać i regenerować.

Jak pielęgnować cerę mieszaną?

Zacznijmy od tego, że cera mieszana nie lubi i nie toleruje twardej i silnie zażelazionej wody, dlatego też lepiej jej unikać. Cera mieszana nie przepada również za tradycyjnymi mydłami i kosmetykami z zawartością alkoholu. Do jej pielęgnacji warto więc używać mleczek, żeli i płynów micelarnych. Nie mogą one zawierać żadnych drażniących, ani wysuszających składników, gdyż są nakładane na całą powierzchnię twarzy. Skórę mieszaną należy oczyszczać dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Nivea tonik matujący do cery mieszanej (źródło: nivea.pl)

Nivea tonik matujący do cery mieszanej (źródło: nivea.pl)

Doskonałym rozwiązaniem dla skóry mieszanej są toniki. Nie tylko przywracają właściwe pH skóry, ale także genialnie odświeżają i ułatwiają wchłanianie się kremów. Można po nie sięgać nawe kilka razy dziennie, zwłaszcza w sezonie letnim.

Produktem, który warto mieć pod ręką jest peeling. Dlaczego? Bo złuszczanie martwego naskórka jest szczególnie ważne w przypadku skóry tłustej, a więc w strefie T. Raz na tydzień dobrze jest także zastosować maseczkę, oczywiście tę dedykowaną skórze mieszanej.

Z kremów natomiast warto wybierać te o lekkiej konsystencji, która nie spowoduje przetłuszczania się skóry i nie zatka porów. Doskonałym wyborem będą kremy nawilżające i matujące, jak również regenerujące, które pomogą naprawić ewentualne uszkodzenia skóry. Te pierwsze warto stosować na dzień, gdyż zmatowią one skórę i będą świetną bazą pod makijaż. Drugie z kolei idealnie spiszą się nocą.

Nivea - Regenerujący krem nawilżający na noc (źrodło: nivea.pl)

Nivea – Regenerujący krem nawilżający na noc (źrodło: nivea.pl)

Osobiście mogę polecić wam produkty NIVEA. Marka zadbała, aby w jej asortymencie znalazły się kosmetyki idealnie przystosowane do codziennej pielęgnacji cery mieszanej (zobacz odpowiednie kosmetyki Nivea – cera mieszana). Wśród produktów NIVEA znajdziemy mleczka oczyszczające, toniki matujące, maseczki oczyszczające, matujące kremy nawilżające i wiele innych przydatnych kosmetyków.