Ból menstruacyjny – przyczyny, objawy, zapobieganie

bóle menstruacyjne

Szczęśliwe te z was, które nie wiedzą, co oznacza ból menstruacyjny. Te, które zmagają się z nim regularnie wiedzą, jak bardzo potrafi uprzykrzyć życie i zaburzyć normalne funkcjonowanie. Ból, jaki odczuwamy przed i w trakcie menstruacji jest wynikiem skurczy mięśni macicy i sąsiadujących organów. Skurcze te nie są niczym nienaturalnym. Wręcz przeciwnie – stanowią naturalną część cyklu miesiączkowego. Intensywne bóle menstruacyjne mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, niedoborem magnezu lub witaminy B6, a także znacznym niedoborem kwasów tłuszczowych.

Objawy

U większości dziewczyn i kobiet ból menstruacyjny pojawia się w podbrzuszu. U niektórych kobiet ból może występować także w dolnym odcinku kręgosłupa i promieniować do nóg. Bardzo często dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć również inne objawy, jak nudności, wymioty, nadmierna senność, bóle głowy, zmęczenie. U niektórych dziewczyn bólowi menstruacyjnemu towarzyszy rozdrażnienie i opuchlizna, np. nóg.

Jak walczyć z bólem menstruacyjnym

  1. Ziołowe napary

Złota zasada brzmi: lepiej zapobiegać, niż później leczyć. Dlatego też, na 4 dni przed planowanym rozpoczęciem krwawienia warto pić napary o właściwościach rozkurczających. Pomogą wam: rumianek, liście mięty i maliny, a także mieszanki żółtodrzewu żółtego, kaliny koralowej, niepokalanka i imbiru.

  1. Ciepłe okłady

W bólach miesiączkowych bardzo pomocne są ciepłe okłady, które działają rozluźniająco i tym samym minimalizują nieprzyjemne skurcze w podbrzuszu. Ciepłe okłady możecie wykonać przy pomocy termoforu lub butelki z ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Przydatne będą też plastry rozgrzewające.

  1. Delikatny masaż

Ulgę w bólu przyniesie też masaż brzucha i podbrzusza. Pamiętajcie jednak, aby brzuch masować delikatnie, wykonując ruchy okrężne, zgodne z ruchem wskazówek zegara.

  1. Ćwiczenia rozluźniające

O ile w trakcie menstruacji niewskazane są intensywne ćwiczenia fizyczne, o tyle ćwiczenia rozluźniające i relaksujące mogą przynieść pożądaną ulgę. Niektóre pozycje jogi potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Na pewno warto je wypróbować.

  1. Leki przeciwbólowe
Buscopan - lek na ból menstruacyjny (źródło: www.buscopan.pl)

Buscopan – lek na ból menstruacyjny (źródło: www.buscopan.pl)

W sytuacjach, kiedy domowe sposoby zawiodą i nie przyniosą pożądanej ulgi w bólu, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe i rozkurczające, jak np. BUSCOPAN – lek cieszący się największym zaufaniem wśród lekarzy i kobiet. Dużą zaletą tegoż leku jest to, że działa on tam, gdzie powstaje ból, a więc w brzuchu. Działa rozkurczowo i niemal natychmiast łagodzi dyskomfort który wywołuje ból menstruacyjny. BUSCOPAN w przeciwieństwie do wielu innych leków przeciwbólowych daje pewność działania na przyczynę dolegliwości, problemu zamiast maskowania go.