Trądzik młodzieńczy. Sprawdź jak go leczyć, żeby wyleczyć

młoda dziewczyna ma trądzik młodzieńczy -

żródło: http://ninastudio.pl

Trądzik młodzieńczy znany również pod nazwą trądziku  pospolitego, to prawdziwa zmora ludzi młodych, w przedziale między 13 a 20 rokiem życia. Obserwuje się go tak samo często u chłopców, jak i u dziewczyn. Niby nie jest niczym groźnym, aczkolwiek nieleczony może rozprzestrzenić się na coraz to większe obszary skóry. Co więcej – nieleczony trądzik młodzieńczy może przekształcić się ze zmian łagodnych w ostre stany zapalne. Trądzik młodzieńczy to problem, który dotyczy nie tylko skóry. Znaczący wpływ ma także na psychikę i samopoczucie. Prowadzi do niskiej samooceny, zaburzeń nastroju, niekiedy depresji i wyraźnej alienacji z życia. Genezą trądziku młodzieńczego są zaburzenia hormonalne przekładające się na nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych w skórze oraz nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Leczenie trądziku nie jest  takie  trudne, jak się może wydawać. Co na trądzik będzie najlepsze? Jakich  kosmetyków używać, aby pozbyć się niedoskonałości ze skóry? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie są przyczyny trądziku młodzieńczego?

Zacznijmy od tego, że trądzik młodzieńczy nie jest chorobą zaraźliwą. Nie można się nim zarazić od kolegi  czy  koleżanki. Nie jest też skutkiem braku  higieny czy nieodpowiedniej  higieny. Trądzik ludzi młodych to przede wszystkim następstwo zaburzeń hormonalnych. U niektórych przyczyną trądziku może być także zła dieta, stres i przyjmowanie niektórych leków. Trądzik może pojawić się również z innych powodów, np. w wyniku alergii pokarmowej, mechanicznego podrażnienia, nadmiernej eksploatacji skóry na promieniowanie słoneczne.

Co wzmaga trądzik młodzieńczy?

Wystąpienie zmian skórnych, to jedno. Istnieje również wiele  czynników, które te zmiany mogą bardzo pogorszyć i nasilać. Wystarczy wymienić tu chociażby stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, a także wyciskanie istniejących zmian skórnych. Źle na kondycję skóry trądzikowej wpływa wspomniane wyżej słońce. Opalanie, podczas którego skóra staje się grubsza, może blokować ujście gruczołów łojowych i tym samym nasilać nieestetyczne zmiany. Również codzienny stres (przed klasówką czy ważnym egzaminem) może znacznie zaburzać równowagę hormonalną.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy

opakowanie kremu na trądzik różowaty Skinoren - krem na trądzik z kwasem azelainowym

źródło: http://www.skinoren.pl

Leczenie trądziku uzależnione jest od stopnia jego zaawansowania. Niektórym wystarczy miejscowe leczenie trądziku. U innych niezbędne będzie leczenie przy pomocy  antybiotyków. Wbrew obawom są to leki, które działają w trądziku nie tylko przeciwbakteryjnie, ale również przeciwzapalnie na zmiany skórne i mają niewielkie działania niepożądane. Jeśli chodzi o leczenie miejscowe, które jednak stosowane jest najczęściej, to ważną rolę odgrywają tu maści i kremy. Mogą to być maści zawierające retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które regulują pracę gruczołów łojowych i zmniejszają nadmierną produkcję łoju. Jednakże najlepsze efekty daje kwas azelainowy. Krem z kwasem azelainowym (jak np. Skinoren) działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, co oznacza, że skutecznie redukuje zmiany skórne i jednocześnie zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Dodatkowo kwas azelainowy zawarty w kremie Skinoren zmniejsza nieestetyczne przebarwienia, hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, przyczyniające się do powstawania zaskórników oraz działa przeciwłojotokowo. Krem na trądzik Skinoren to obecnie numer jeden w leczeniu zmian skórnych. Ten lek na trądzik do stosowania zewnętrznego jest bardzo dobrze tolerowany i łatwy w użyciu. Można go stosować przez dłuższy czas i razem z innymi kosmetykami.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Leczenie trądziku nie może ograniczać się do przyjmowania antybiotyków czy stosowania specjalnych kremów. Bardzo ważną kwestią jest także codzienna pielęgnacja skóry. Skóra trądzikowa  musi być oczyszczana każdego dnia. Trzeba jednak pamiętać, aby przy oczyszczaniu nie podrażnić skóry, ani też nadmiernie jej nie wysuszyć. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zrezygnować z tradycyjnego mydła i zastąpić je specjalnymi preparatami myjącymi do cery trądzikowej. Zawsze po oczyszczeniu skóry należy nałożyć na nią krem. Zaleca się również picie dużych ilości płynów tak, aby nawilżyć skórę od środka.

Uwaga! Raz na jakiś czas warto zaserwować skórze złuszczanie tak, aby pozbyć się martwych tkanek naskórka, które blokują ujścia gruczołów łojowych. Do złuszczania skóry trądzikowej należy stosować wyłącznie peelingi enzymatyczne, które są skuteczne, ale niezbyt inwazyjne. Nie wolno za to stosować peelingu mechanicznego, gdyż jest on zbyt silny i może nasilić chorobę, a także doprowadzić do stanu zapalnego.