źródło: pinterest

źródło: pinterest

Nie tak dawno temu, pisałam wam o bólach menstruacyjnych i sposobach ich łagodzenia. Dziś znów postanowiłam wziąć je na tapetę i przedstawić kolejne metody na zwalczanie dyskomfortu. Nie jest tajemnicą, że bóle miesiączkowe potrafią obniżyć jakość życia i dokuczyć tak bardzo, że wszystkiego nam się odechciewa. Z badań wynika, że co druga kobieta musi borykać się w trakcie miesiączki z dyskomfortem w postaci uciążliwego bólu. U jednych jest on łagodniejszy, u innych bardzo silny. Niektóre z nas ból odczuwają tylko w okolicach brzucha. U innych ten ból potrafi promieniować do nóg, a nawet lędźwi. Jeśli zastosujemy pewne środki ochronne, ograniczymy dyskomfort.

Medycyna alternatywna

Bardzo często na bóle miesiączkowe pomocna jest medytacja. Zmniejsza ona odczuwanie stresu i bólu. Likwiduje napięcie i przynosi ulgę. Podobne właściwości ma joga. Można również uciec się do aromaterapii. Najlepsze efekty daje olejek lawendowy, rozmarynowy i majerankowy.

Ograniczona aktywność fizyczna

Gdy bóle miesiączkowe są silne dobrze jest ograniczyć forsowny wysiłek fizyczny. Wizyty na siłowni czy intensywny aerobik nie są w tym czasie wskazane. Wskazany jest za to odpoczynek i to w dużych ilościach.

Właściwa dieta

Nie wiem czy wiecie, ale to co jemy na co dzień ma bardzo istotny wpływ na nasze samopoczucie podczas miesiączki. Niektóre produkty mogą nasilać dolegliwości bólowe, dlatego warto je w tym czasie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Unikajcie mięsa i produktów mlecznych, a także ziemniaków i ostrych przypraw. Niewskazane są też słodycze. Zamiast nich wybierajcie produkty bogate w żelazo. Najwięcej żelaza znajdziecie np. w szpinaku. Jedzcie zielone szparagi, białą dynię i ogórki. Zwłaszcza te ostatnie są dobre na bolesne miesiączki.

Odroczenie wyroku

Buscopan - sprawdzony lek na bóle miesiączkowe (źródło: buscopan.pl)

Buscopan – sprawdzony lek na bóle miesiączkowe (źródło: buscopan.pl)

Dziewczyny, które mają regularne miesiączki mogą zminimalizować bóle miesiączkowe sięgając na parę dni przed rozpoczęciem krwawienia po środki przeciwbólowe, jak np. BUSCOPAN. Jeśli dokładnie wiecie, kiedy dostaniecie okres, na 2-3 dni przed nim przyjmujcie leki rozkurczowe. Pomogą one zmniejszyć bóle miesiączkowe, przez co sama miesiączka będzie później łagodniejsza w odczuciu. Wspomniany przeze mnie BUSCOPAN jest doskonałym wyborem, gdyż łagodzi ból związany ze skurczami macicy, równocześnie łagodzi skurczowy ból jelita cienkiego i grubego, który często towarzyszy bólowi menstruacyjnemu.