Wstydliwa przypadłość: suchość pochwy

problemy okolic intymnych

Ponad połowa młodych kobiet zmaga się z suchością pochwy. Dolegliwość, mimo iż nie jest groźna dla zdrowia, znacznie obniża komfort i jakość życia. I chociażby z tego względu, należy zwalczać ją zawsze, gdy tylko się pojawi. 

Skąd to się bierze?

Suchość pochwy to dolegliwość związana głównie z zaburzeniem produkcji estrogenów – hormonów produkowanych w jajnikach. Niedostateczna ilość tego hormonu powoduje, że pochwa staje się sucha, zaczyna piec, swędzieć, boleć…

Ale nie tylko hormony winne są powstania dyskomfortu. Bardzo często winowajcą jest niewłaściwa higiena i pielęgnacja okolic intymnych. Co to dokładnie oznacza? Na przykład stosowanie kosmetyków mocno perfumowanych lub zawierających mydło. Bardzo często suchość pochwy występuje u dziewczyn, które okolice intymne myją zwykłym mydłem.

Na suchość pochwy duży wpływ może mieć także przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza tych stosowanych w alergii, wrzodach, depresji. Również środki antykoncepcyjne mogą wysuszać miejsca intymne.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że suchość pochwy może wynikać z nieodpowiedniego stylu życia. Dolegliwość najczęściej pojawia się u dziewczyn przemęczonych, zestresowanych, wyczerpanych fizycznie lub psychicznie. Warto również przyjrzeć się swojej diecie. Jeśli brakuje w niej witamin i składników odżywczych, mechanizm nawilżania pochwy może także zostać zaburzony.

Jak sobie pomóc?

Jeśli dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas – koniecznie udajcie się do ginekologa. Po badaniu i krótkim wywiadzie, zastosuje on odpowiednie leczenie. Same możecie sobie pomóc w różny sposób.

Na pewno możecie zastosować czopki lub globulki dopochwowe z witaminą E, które działają miejscowo, powodując wilgotność w suchym miejscu.

Jedzcie dużo soi. Słynie ona z właściwości nawilżających. Dzięki niej zmniejszą się objawy nieprzyjemnej suchości w okolicach intymnych i tym samym zwiększy się ich wilgotność.

Zastosujcie odpowiednią dietę. Zadbajcie, aby znalazło się w niej dużo warzyw i owoców. Ograniczcie spożywanie dań tłustych i smażonych. Pijcie dużo niegazowanej wody mineralnej, która świetnie oczyszcza organizm i jeszcze lepiej nawilża skórę.

żel na suchość pochwy

Vagisil – żel intymny o właściwościach nawilżających

Jeśli dyskomfort spowodowany jest niewłaściwą higieną – obowiązkowo zmieńcie preparaty do pielęgnacji miejsc intymnych. Zamiast kolorowych kosmetyków, wybierzcie preparaty hipoalergiczne, bez konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Sięgnijcie po żel intymny o właściwościach nawilżających, który naniesiony na okolice intymne przyniesie natychmiastową ulgę. Godnym polecenia preparatem jest Vagisil. Żel nie tylko delikatnie nawilża, ale także łagodzi podrażnienia, których skutkiem może być ostry ból i dyskomfort miejsc intymnych takich jak: uczucie napięcia i pieczenie. Żel intymny Vagisil nie zawiera substancji zapachowych i barwników. Wyprodukowany został na bazie wody oczyszczonej, dzięki czemu nie zawiera ani tłuszczu, ani oleju przez co nie brudzi bielizny.