Woda toaletowa a perfumowana

woda toaletowa a perfumowana hugo boss

źródło: www.hebe.pl

Dziś na tapetę weźmiemy temat, nad którym wcześniej nie zastanawiałam się jakoś szczególnie. Woda perfumowana a toaletowa – znacie różnice? A może tak jak ja, nie zagłębiałyście się wcześniej w te kwestie? Na wszystkie zapachy ogólnie mówi się perfumy. Niestety, zdecydowana większość nawet nie stała obok perfum 😉 Co oczywiście nie oznacza, że jest gorsza. Woda perfumowana i toaletowa są tak samo dobre i miłe w odbiorze, co perfumy. Największą różnicę widać w cenie. Czystych perfum nie kupicie taniej niż 600-700 zł. Jest to produkt ekskluzywny, który nawet nie jest dostępny w każdej drogerii. Bardziej znane są wspomniane wyżej wody perfumowane i toaletowe. Poniżej znajdziecie krótki zarys, czym dokładnie różnią się między sobą. Mam nadzieję, że dzięki temu w przyszłości będziecie kupowały zapachy bardziej świadomie, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami.

Znajdź różnicę

Większość z nas wszystkie zapachy określa mianem perfum. Jedyna różnica, jaką dostrzegamy, dotyczy ceny i ewentualnie marki zapachu. Tymczasem specjaliści kręcą na to nosem. Według nich różnica między poszczególnymi rodzajami zapachów jest diametralna i należy mieć to na uwadze. W zależności od zawartości olejków zapachowych stosuje się inne nazewnictwo. Zawartość procentowa olejków decyduje także o cenie, tańsze są kosmetyki o mniejszym stężeniu ekstraktów zapachowych. Najwięcej olejków posiadają czyste perfumy. Zaraz za nimi znajdują się wody perfumowane, a dopiero później wody toaletowe. Na samym końcu plasują się wody kolońskie, w których stężenie olejków zapachowych jest naprawdę niskie.

Oryginalne perfumy

Czyste perfumy to najmocniejsza forma zapachu. Zawartość składników zapachowych waha się tutaj od 20 do nawet 40%. Oryginalne perfumy są bardzo drogie i czasem ich ceny sięgają nawet tysiąca złotych. Perfumy mają jednak to do siebie, że wcale nie trzeba aplikować ich dużo, aby zapach utrzymywał się na skórze przez długi czas. Zazwyczaj wystarczy kilka kropli, aby nasza skóra pachniała przez kilka dni.

Woda perfumowana i toaletowa

Woda toaletowa a perfumowana – podstawowa różnica leży w stężeniu olejków zapachowych. I tak, w wodzie perfumowanej stężenie olejków = 10-20%, a w wodzie toaletowej = 5-10%. Woda perfumowana gwarantuje silny i długo utrzymujący się zapach. W skrócie określa się ją jako EDP. Z kolei woda toaletowa jest o wiele lżejsza i tym samym mniej trwała. Roztacza świeżą i subtelną nutę, która w przeciwieństwie do wody perfumowanej, nie utrzymuje się na skórze przez wiele godzin. Z tego też względu bardziej polecana jest na sezon letni niż jesienno-zimowy. Woda toaletowa w skrócie to EDT.

Co zatem wybrać?

Zastanawiając się nad kwestią: woda toaletowa a perfumowana, należy kierować się przede wszystkim ceną. Wody perfumowane są o wiele droższe od wód toaletowych. Ale z drugiej strony, wody perfumowane są bardziej trwałe. Ważne jest czego tak naprawdę oczekujecie. Jeśli nie lubicie zapachów zbyt przytłaczających i silnych, wybierzcie wodę toaletową. Woda toaletowa zapewni wam świeżość i lekkość. Jeśli zapragniecie czegoś bardziej zdecydowanego na wieczór, sięgnijcie po wodę perfumowaną, która będzie bardziej zmysłowa i stanowcza. I jeszcze jedno. Zapach wybierajcie też w zależności od sezonu. Woda toaletowa będzie idealna na lato. Z kolei woda perfumowana, doskonale sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym.