Sylwetka typu „jabłko”: jak wybrać bluzkę?

Kobiety o zaokrąglonej sylwetce – tak zwany typ jabłko – starają się za wszelką cenę zamaskować nadmiar krągłości w okolicach brzucha. Z pomocą przyjdą im odpowiednio dobrane stroje. Brytyjski stylista Gok Wan, który przekonuje kobiety na całym świecie, że zawsze mogą wyglądać wspaniale niezależnie od figury czy wieku, kobietom o sylwetce typu jabłko poleca bluzki o podniesionej talii i rozszerzanym dole.

luźna bluzka w kwiaty

Luźna bluzka z rozszerzanym dołem ukryje krągłości (źródło: Pinterest)

Nadmiar krągłości znakomicie ukryją dopasowane (ale nie obcisłe!) bluzki z wyższą talią i lejącym dołem, do tego z obszerniejszymi rękawami. Bardzo istotny jest odpowiedni dekolt – najlepszy będzie taki o pionowej linii, w szpic lub głęboki okrągły. Powinien sięgać przynajmniej do linii obojczyków, gdyż wydłuży wtedy optycznie i wyszczupli górne partie ciała. Dobrym pomysłem będą szerokie rękawki (jak w kimonie) czy spory kołnierzyk. Doskonałym rozwiązaniem, które pomoże „stworzyć” wcięcie w talii, będą wszelkie zdobienia na tej wysokości. Mogą to być przeszycia, ozdobne szwy, marszczenia czy szarfy lub paski.

Tunika podkreślająca talię

Tunika podkreślająca talię (Źródło: Pinterest)

Bluzka dla jabłka powinna sięgać do linii bioder i mieć fason dopasowany od linii biustu w dół. Najlepszym wyborem są kopertowe bluzki i koszule, które dzięki wiązaniu można z łatwością dopasować do sylwetki.

Bluzka z wiązaniem podkreślająca talię

Bluzka z wiązaniem podkreślająca talię (źródło: Pinterest)

A czego unikać? Gok odradza „jabłuszkom” sięganie po wszelkiego rodzaju dzianiny i grube tkaniny. Niewskazane są też topy i bluzki bez rękawów oraz te, które mają cieniutkie ramiączka (tzw. typ spaghetti). Brak rękawów sprawi, że znikną proporcje i kształt, z kolei przy cienkich ramiączkach góra będzie wydawać się ogromna.