Sprawdzone sposoby na trądzik

pinterest

pinterest

Trądzik to zmora co drugiego nastolatka. Każdy, kto kiedykolwiek borykał się z tym problemem skórnym wie, jak bardzo jest on męczący. Trądzik szczególnie mocno wpływa na stan naszego samopoczucia i samoocenę. Bardzo często jest przyczyną poważnych kompleksów.

Nieestetyczne krostki najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie i plecach. Oznaczają jedno, a mianowicie to, że nasza skóra właśnie uległa zakażeniu i wdał się stan zapalny. Jeszcze do niedawna za głównego winowajcę trądziku uważano hormony. Dziś wśród przyczyn powstawania zmian skórnych wymienia się zanieczyszczenie środowiska, stres, wolne rodniki, niewłaściwą dietę oraz złą pielęgnację skóry.

Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że z trądzikiem możemy walczyć i walkę tę możemy wygrać, mimo iż przeciwnik jest naprawdę mocny. Przygotowując się do „wojny” należy pamiętać o jednym – żeby wszelkich krostek i zmian skórnych nie wyciskać. Dlaczego? Bo w ten sposób pogłębimy tylko stan zapalny, rozniesiemy bakterie na całą powierzchnię skóry i dodatkowo okaleczymy skórę.

Po pierwsze – wizyta u specjalisty

Jeśli trądzik jest dość zaawansowany dobrze jest wybrać się do dermatologa. Przepisze on odpowiednie leki, które odblokują mieszki, a tym samym zapobiegną tworzeniu się niedoskonałości. W razie konieczności, dermatolog zaproponuje antybiotyk lub smarowidła do bezpośredniego stosowania na wypryski. Wizyta u lekarza jest niezbędna, aby stwierdzić, z jaką postacią i jakim stopniem nasilenia trądziku mamy do czynienia. Warto przed bitwą dobrze poznać wroga – pamiętajcie o tym!

Po drugie – zmiana diety

Bardzo często zmiana nawyków żywieniowych wystarczy, aby niedoskonałości stały się wspomnieniem. Mało kto wie, że to, co jemy ma istotny wpływ na kondycję naszej skóry. Oczywiście zmieniając dietę nie należy oczekiwać cudów z dnia na dzień. Proces ten wymaga cierpliwości i czasu. Co więc jeść, a z czego zrezygnować? Przede wszystkim z codziennego menu warto wyeliminować potrawy pikantne, smażone i przetworzone. Poza tym warto zrezygnować z jedzenia typu fast food, słonych przekąsek, kolorowych napojów gazowanych, cytrusów, słodyczy (zwłaszcza czekolady) oraz kakao i mocnej herbaty. Wszystkie te produkty należy zastąpić świeżymy sokami, potrawami bogatymi w witaminę B (pomidory, marchew, fasola, płatki owsiane) oraz witaminę A (szpinak, sałata, morele, papryka, twaróg). Do nowej diety warto wprowadzić również pokarmy bogate w tłuszcze omega-3, a więc ryby morskie, orzechy włoskie, olej lniany. Dobrze jest także spożywać duże ilości zbóż: kasz, roślin strączkowych i płatków.

Nie wiem czy wiecie, że produktem, który jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem w walce z pryszczami są truskawki. Te słodkie owoce są prawdziwą skarbnicą witamin. Działają odżywczo i bakteriobójczo, a także ściągająco.

pinterest

pinterest

Podobne właściwości do truskawek ma miód. Oprócz tego, że działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, dodatkowo wzmacnia i wygładza skórę, a także pomaga pozbyć się plam i przebarwień po trądziku. Miód można nakładać bezpośrednio na zmiany skórne. Można też wykonać z niego peeling.

W celu wysuszenia pojedynczych krostek, dobrze jest zastosować na skórę cytrynę. Owoc mocno wysusza skórę, a co za tym idzie łagodzi wypryski w ich początkowej fazie.

Domowe sposoby na trądzik uwzględniają także cynamon. Przyprawa ta działa antyseptycznie i doskonale łagodzi wszelkie zmiany.

Z domowej apteczki idealnie sprawdzają się też drożdże. Bogate w składniki mineralne i minerały, a także witaminy z grupy B, witaminę E, D i H działają przeciwtrądzikowo, oczyszczająco i odżywczo. Z drożdży można przygotować maseczki. Można też spożywać je w postaci napoju.

Po trzecie – odpowiednie kosmetyki

W walce z trądzikiem niezwykle ważna jest również odpowiednia higiena skóry. Cerę należy dokładnie oczyszczać każdego dnia, stosując do tego delikatne, aczkolwiek skuteczne kosmetyki. Podstawą są produkty antybakteryjne i regulujące zmiany trądzikowe. Osobiście mogę wam polecić nową linię EUCERIN Dermo PURIFYER. Kosmetyki podzielone są odpowiednio na 3 części: oczyszczanie, tonizowanie, pielęgnacja. Produkty z grupy „oczyszczanie” odpowiedzialne są za usuwanie sebum i zanieczyszczeń. Produkty z grupy „tonizowanie” oczyszczają i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Z kolei produkty z grupy „pielęgnacja” redukują i zapobiegają powstawaniu zmian trądzikowych.