Skuteczne sposoby na męczący katar

Katar potrafi zmęczyć na całego. Nie daje spać, odbiera smak i węch. Do tego wywołuje bóle głowy. Niestety, bardzo często jest jednym z pierwszych objawów infekcji wirusowej. Mówi się, że katar to nie choroba, jednakże trzeba przyznać, że potrafi zaburzyć normalne funkcjonowanie jak nic innego. W jego przypadku, warto działać szybko tak, aby poprawić własne samopoczucie. Zaatakuj katar w dniu, w którym się pojawił. Skutecznych broni jest dużo. Polecam profesjonalne leki na katar oraz domowe sposoby na nieżyt nosa.

Leki na katar

Profesjonalne leki na katar to skuteczna i sprawdzona broń w walce z uciążliwą przypadłością. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów na katar. Który wybrać? Najlepiej taki, który w swoim składzie posiada pseudoefedrynę i fenylefrynę. Szczególnie ta pierwsza jest nie do zastąpienia. Leki na katar z pseudoefedryną udrożniają drogi oddechowe, zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i wspomagają oczyszczanie zatok. Pseudoefedryna dodatkowo zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa poprzez kurczenie naczyń krwionośnych, rozszerza oskrzela i wyrównuje ciśnienie w uchu środkowym – to tak na wypadek wystąpienia innych objawów choroby.

Naturalne sposoby na zatkany nos

  1. Inhalacje z ziół lub olejków eterycznych – skutecznie łagodzą uczucie zatkanego nosa i przywracają swobodne oddychanie. Najlepiej sprawdza się olejek eukaliptusowy i kamforowy, a z ziół rumianek.
  2. Duże ilości płynów – kolejna skuteczna broń w walce z katarem. Spożywając większe niż zazwyczaj ilości płynów (wody niegazowanej, herbat ziołowych, naparów z ziół) rozrzedzamy wydzielinę zalegającą w nosie i tym samym ułatwiamy oczyszczenie nosa. Szczególnie wskazane są ciepłe napoje, które pomagają oczyścić zatoki.
  3. Woda morska – czyli sól fizjologiczna do płukania nosa. Spray z wodą morską przepłukuje drogi oddechowe i zatoki, pomaga usunąć z nich zalegający śluz, gromadzące się bakterie i praktycznie natychmiast przynosi ulgę zatkanemu nosowi.
  4. Maści na zatkany nos – zazwyczaj posiadają w swoim składzie mentol lub wyciąg z eukaliptusa, które minimalizują dyskomfort i odtykają zatkany nos. Uwalniany ze składników maści zapach działa przez dłuższy czas, ułatwiając oddychanie, a przy okazji zasypianie.