Skurcze brzucha podczas miesiączki – co robić

Bolesne miesiączki to prawdziwa zmora zarówno młodych, jak i dojrzałych kobiet. Skurcze brzucha są sygnałem, że zbliża się krwawienie. Zazwyczaj w ciągu pierwszej dobry menstruacji osiągają apogeum, a dopiero przez dwa następne dni są mniej odczuwalne.

U niektórych dziewczyn skurcze brzucha są tak silne, że promieniują do nóg, pachwin, a nawet i pleców. U niektórych mogą powodować paraliż i bezruch. Mogą być tępe i ciągłe lub powracać w regularnych odstępach. Nierzadko podczas ostrych dolegliwości bólowych zachodzi potrzeba przybrania rozluźniającej pozycji, jak siedząca, skulona lub leżąca.

Powodem bolesnych miesiączek są produkowane w tym czasie w nadmiarze prostaglandyny, czyli substancje wywołujące stan zapalny, którego jednym z objawów jest właśnie ból brzucha, często określany również skurczem brzucha. Co by nie mówić o bolesnym miesiączkowaniu, jedno jest pewne – potrafi ono obniżyć jakość i komfort codziennego życia, a także spowodować chwilowe wycofanie się z życia.

Spytacie na pewno, co robić, aby zminimalizować uprzykrzające życie skurcze brzucha lub w ogóle pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości. Oto niektóre ze sprawdzonych sposobów:

1. Najskuteczniejsze w walce z bólem są leki przeciwbólowe z grupy niesterydowych przeciwzapalnych, które hamują produkcję prostaglandyn. Ulgę w dyskomforcie przynoszą również leki rozkurczowe, takie jak No-Spa. Działają one dokładnie w miejscu bólu i skutecznie z nim walczą.

2. Ulgę w bólu przyniosą również miejscowe okłady, w zależności od indywidualnego reagowania: ochładzające lub delikatnie rozgrzewające. Z bólem pomogą rozprawić się też masaże okolic podbrzusza. Masując brzuch pamiętajcie, aby robić to zawsze okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

3. Na niektórych pozytywnie działają ciepłe (ale nie gorące) kąpiele z olejkiem rozluźniającym, np. lawendowym.

Napar z mięty (źródło: pinterest)

Napar z mięty (źródło: pinterest)

4. Ból ukoją także ziołowe napary. Najskuteczniejsze są te z rumianku, liści malin, nagietka lub mięty. Takie napary dobrze jest zacząć pić już na 2 dni przed planowaną menstruacją.

5. Jeśli skurcze brzucha są bardzo dokuczliwe, przynajmniej na kilka dni zrezygnujcie z intensywnego wysiłku fizycznego. Zamiast na siłownię, wybierzcie się na relaksacyjny spacer. Możecie też spróbować ćwiczyć jogę. Niektóre asany przynoszą natychmiastową ulgę.

6. Skutecznym rozwiązaniem na ból może być odpowiednio skomponowana dieta. Podczas miesiączki dobrze jest unikać słodyczy, napojów gazowanych, potraw tłustych i smażonych. Warto za to sięgać po ryby bogate w kwas omega 3 , który jest niezwykle pomocny w walce z bólami menstruacyjnymi. Dobrze jest także postawić na jogurty naturalne i kefiry. Zawarty w nich wapń zmniejsza ilość skurczy mięśni. Wskazane są także świeże i suszone owoce, pełnoziarnisty chleb, banany i orzechy.