S.O.S dla bolących nerek

źródło: buscopan.pl

źródło: buscopan.pl

Ból nerek, jako że występuje w okolicy lędźwi, bardzo często bywa mylony z bólem pleców. Przyczyną dolegliwości bólowych mogą być rozmaite choroby nerek, w tym zapalenie nerek i kamica nerkowa. Sam ból nerek to nie wszystko. W rozpoznaniu choroby nerek pomoże szereg innych objawów, jakie towarzyszą dolegliwościom bólowym. Na co konkretnie zwrócić uwagę?

Objawy chorób nerek

Choroby nerek to nie tylko silny ból obniżający jakość i komfort życia. To także wiele innych objawów. Jakich? Na pewno zaniepokoić powinno częstsze niż dotychczas oddawanie moczu (wielomocz), który może być przejawem niewydolności nerek. Z drugiej strony – zbyt rzadkie oddawanie moczu także może być objawem choroby nerek. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie odstępstwa od normy powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Również samo zabarwienie moczu może budzić niepokój. Jeśli jest on czerwonobrunatny lub wręcz żywo czerwony jest to wyraźny sygnał chorób nerek. To znak, że błona filtracyjna nerek przepuszcza krwinki czerwone, do czego w żadnym przypadku nie powinno dochodzić. Być może nerki są uszkodzone.

Chore nerki powodują zatrzymanie wody w organizmie, co z kolei może przejawiać się na wiele sposobów. Bardzo charakterystyczne są obrzęki twarzy, a szczególnie obrzęki okolic oczu. Niepokoić powinny także obrzęki podudzi i kostek. Jeśli chodzi i obrzęki twarzy to najczęściej lubią one pojawiać się rano. Z kolei obrzęki podudzi najczęściej pokazują się wieczorową porą.

Kolejnym objawem świadczącym, że coś złego dzieje się z naszymi nerkami jest ból podczas oddawania moczu. Może on świadczyć o stanie zapalnym lub obecności w organizmie bakterii.

Ból nerek – łagodzenie dyskomfortu

źródło: buscopan.pl

źródło: buscopan.pl

Pierwszym, co możemy zrobić w momencie, kiedy dopadnie nas ból nerek, to sięgnięcie po leki rozkurczowe. Godnym polecenia lekiem jest Buscopan (http://www.buscopan.pl/). W odróżnieniu od zwykłych leków przeciwbólowych (analgetycznych) jego działanie nie polega na tłumieniu bólu. Buscopan działa na przyczynę bólu: silny skurcz mięśni. Od innych leków rozkurczowych różni się tym, że praktycznie nie przechodzi przez barierę krew–mózg i rzadko powoduje senność. Działa tylko tam, gdzie jest potrzebny, przynosząc ulgę w bólu i dolegliwościach związanych z chorobą.

Doraźnie można także spróbować zastosować ziołowe nasiadówki. Polecam Was te z rumianku lub szałwii. Ciepła woda z dodatkiem naparu zadziała przeciwbakteryjnie i kojąco, aczkolwiek nie jest to metoda pozbawiona ryzyka. Jeśli ból wynika z kolki nerkowej, której towarzyszy ostry stan zapalny, podwyższona temperatura może nasilić dolegliwości. Dlatego gdy tylko pojawia się ból nerek, warto skonsultować go z lekarzem.