Przemokły ci buty? Sprawdź, jak je wysuszyć

przemoczone buty

W czasie zimy nie sposób uniknąć przemoknięcia butów. No chyba, że w ogóle nie wychodzimy z domu. Wystarczy mały opad śniegu, aby nasze buty pochłonęły z niego całą wilgoć. Nie jest to przyjemne uczucie. Co gorsze – przemoczone buty mogą ulec zniekształceniu lub większemu zniszczeniu. Dlatego też, gdy tylko nasze buty przemokną, musimy jak najszybciej rozpocząć proces suszenia. Jak szybko wysuszyć buty? Oto kilka wskazówek:

Papier kontra mokre buty

Mokre buty dobrze jest wypchać papierem i to jak najszybciej. Dlaczego? Bo dzięki temu zachowają swój naturalny kształt i… nie skurczą się! Ciekawostką jest, że papier biały oraz papier szary lepiej wchłaniają wilgoć niż każdy inny. Papier zmieniamy dość często – najlepiej do momentu, aż mokre buty całkowicie wyschną. Kiedy to nastąpi? Jeśli wyciągnięty z obuwia papier będzie kompletnie suchy.

Grzejnik to ostateczność!

Wiele osób uważa, że najlepszym sposobem na wysuszenie butów jest ciepły grzejnik. Niestety nie jest to prawda. Może i buty wyschną szybko, ale na pewno odbije się to negatywnie na strukturze i wyglądzie materiału. Ciepło z kaloryferów działa na buty punktowo. Zdecydowanie mocniej podgrzewa podeszwę, a jego działanie nie rozchodzi się równomiernie po całym obuwiu.

Jak pozbyć się zapachu wilgoci po suszeniu butów?

Dużo ludzi narzeka, że po wysuszeniu obuwia niezbyt przyjemnie ono pachnie. Dobra wiadomość jest taka, że w prosty sposób możemy pozbyć się niemiłego zapaszku. Wystarczy sięgnąć po sodę oczyszczoną i po problemie. Ale uwaga! Sody używamy dopiero wtedy kiedy buty będą na 100% suche. W celu kompleksowego odświeżenia butów warto również sięgnąć po specjalny dezodorant do obuwia.