pinterest

pinterest

Kochamy wakacje i chętnie czerpiemy z nich pełnymi garściami. Większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Nie szczędzimy sobie kąpieli w morzu i jeziorach. Niestety mimo iż my same czujemy się doskonale, to jednak nasza skóra i włosy nie zawsze czują się równie dobrze, jak my. To właśnie latem nasza skóra i włosy cierpią najbardziej. Zwłaszcza te ostatnie narażone są na szczególne zniszczenia. Palące słońce, chlorowana lub słona woda, wiatr… Wszystkie te czynniki sprawiają, że włosy stają się przesuszone, pozbawione blasku, nieatrakcyjne. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby z wakacji wrócić z piękną fryzurą. Jak zadbać o włosy latem? Oto kilka sprawdzonych trików! 

Po pierwsze – filtry UV

Podobnie jak nasza skóra, tak i włosy potrzebują odpowiednich kosmetyków, które zadbają o ich dobrą formę. Niewłaściwie pielęgnowane będą tracić kolor i blask. Staną się przesuszone i szorstkie. Jeśli chcecie, aby wasza fryzura zachwycała przez cały sezon letni, sięgnijcie po specjalne produkty z linii słonecznej, takie, które zawierają filtry UV. Doskonałym wyborem są wszelkiego rodzaju mgiełki ochronne do włosów, odżywki w sprayu. Tego typu kosmetyki skutecznie ochronią włosy przed zniszczeniem, a przy okazji ich nie obciążą.

Po drugie – rozstanie z suszarką

Wakacje do doskonały moment aby dać swoim włosom nieco wolnego. Pakując walizkę, nie zabierajcie do niej suszarki, ani prostownicy. Waszym włosom przyda się urlop od tego typu urządzeń. Zamiast po produkty do stylizacji włosów, sięgnijcie po kosmetyki intensywnie nawilżające i odżywiające. Uwierzcie mi, że wyjdzie wam to na dobre.

Po trzecie – ostrożnie z solą i chlorem

Sól z morza, jak również chlor z basenu nie są sprzymierzeńcami naszych włosów. Oczywiście dobrze by było ich unikać, tylko wówczas wakacje nie byłyby takie, jak być powinny. Zamiast więc rezygnować z kąpieli wystarczy pamiętać, aby tuż po nich dokładnie spłukać włosy pod bieżącą (czystą) wodą.

Po czwarte – kapelusz i chustki

Nic tak nie niszczy włosów jak suszenie ich na słońcu. Prawda jest taka, że słońce działa na mokre włosy niczym proces chemicznego rozjaśniania. Niszczy strukturę włosa i przecina włókna keratynowe. Dlatego też po każdej kąpieli w morzu, basenie lub jeziorze, gdy wasze włosy są mokre, schowajcie je pod kapeluszem lub chusteczką. Tym sposobem oszczędzicie im tortur.

Po piąte – mycie głowy po plażowaniu

Włosy, podobnie z resztą jak nasza skóra wymagają porządnego oczyszczenia i nawilżenia po dniu spędzonym na słońcu. Dlatego też zawsze po powrocie wieczorem do domu, umyjcie głowę, nie zapominając przy tym o odżywce lub masce nawilżającej.

Po szóste – delikatne rozczesywanie

Mokre włosy lubią się plątać, a my nie mając cierpliwości lubimy rozczesywać je na siłę. Takie zabiegi nie niosą za sobą nic dobrego. Szarpiąc włosy przy rozczesywaniu nie tylko je łamiemy, ale także uszkadzamy mechanicznie i wyrywamy. Do tematu rozczesywania należy podejść bardzo spokojnie. Najlepiej jest rozczesywać włosy pasmo po paśmie, stosując do tego grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Przed rozczesywaniem włosów, warto zaaplikować na nie odżywkę ułatwiającą rozczesywanie. To znacznie ułatwi zadanie.

Po siódme – odpowiednia dieta

Odpowiednia pielęgnacja włosów przy użyciu właściwych produktów to jedno. Ważną kwestią jest także dieta. Prawda jest taka, że kosmetyki, nawet te najlepsze, wzmocnią nasze włosy tylko od zewnątrz. Od wewnątrz ochronę zapewnią im produkty, które zjadamy na co dzień. Warto więc zadbać aby nasze menu obfitowało w witaminy (A, C, D, B, E), cynk, żelazo i krzem. Pierwiastki te obecne są w zielonych warzywach, jak brokuły, szpinak, sałata. Wiele witamin i minerałów zawierają też orzechy włoskie. Z kolei chude produkty mleczne bogate są w witaminy, które powodują szybszy wzrost włosów.