Pielęgnacja skóry trądzikowej

Trądzik to choroba skórna będąca zmorą niemal każdego nastolatka. Do najbardziej widocznych jego objawów należą różnego rodzaju wypryski, zaskórniki, grudki, zwane ogólnie pryszczami. Powodem takiego stanu rzeczy są przede wszystkim zmiany hormonalne, których nie da się uniknąć w trakcie dojrzewania. Trądzik może wynikać także ze złej diety i używania nieodpowiednich kosmetyków, które mają negatywny wpływ na stan młodej skóry.

nastolatka

źródło: Pinterest

Dobra wiadomość w tym wszystkim jest jednak taka, że z trądzikiem (zwłaszcza tym niezaawansowanym i niezbyt dokuczliwym) można walczyć i walkę tę można wygrać. Najważniejszą kwestią w zwalczaniu nieestetycznych zmian skórnych jest właściwa pielęgnacja ciała. U jej podstaw powinno leżeć dokładne oczyszczanie skóry. Kwestią wymagającą szczególnej uwagi jest właściwy dobór kosmetyków. Niestety, skóra ze skłonnością do trądziku jest bardzo wymagająca i nie zadowoli się pierwszymi lepszymi kosmetykami. W aptekach dostępny jest szereg specjalnych preparatów, przeznaczonych do pielęgnacji skóry z trądzikiem. I to właśnie po te apteczne preparaty warto sięgać.

Do mycia twarzy z trądzikiem, podobnie z resztą jak i całego ciała należy używać łagodnych żeli i pianek, gdyż zwykłe mydła mogą za bardzo wysuszyć i podrażnić skórę. Warto również mieć pod ręką płyn micelarny i przemywać nim skórę 2-3 razy dziennie tak, by ograniczyć ilość bakterii rozkładających łój. Nie zaszkodzi również używać tonika bezalkoholowego, który ściągnie ujścia gruczołów łojowych i zapobiegnie powstaniu stanów zapalnych. Dbając o cerę trądzikową, nie można zapominać i regularnym złuszczaniu naskórka. Dobrze jest robić to przy pomocy preparatów z kwasem salicylowym, który działa przeciwłojotokowo i bakteriobójczo. Mimo, że skóra trądzikowa jest zazwyczaj skórą tłustą, to jednak wymaga systematycznego nawilżania. Idealnym rozwiązaniem będą na pewno lekkie kremy i emulsje, najlepiej te z serii dla nastolatków. W pielęgnacji cery trądzikowej niezwykle ważne jest także usuwanie nadmiaru sebum i zwężanie porów. W tym celu dobrze jest raz na jakiś czas, a najlepiej raz w tygodniu nałożyć specjalną oczyszczającą maseczkę z glinką i drożdżami. Idealnym rozwiązaniem jest także maseczka miodowo-jabłkowa, z porzeczek lub ziemniaka, która głęboko oczyszcza skórę, idealnie ją wygładza i odżywia. W pielęgnacji ciała z trądzikiem sprawdzą się również preparaty (maści i kremy) bogate w witaminy C, PP oraz B2, które mają działanie przeciwłojotokowe. Tego typu kosmetyki najlepiej jest stosować miejscowo, czyli wszędzie tam, gdzie pojawiają się widoczne zmiany skórne.