Pielęgnacja okolic intymnych

higiena miejsc intymnych

Miejsca intymne są szalenie delikatne i wrażliwe, przez co dość często bywają narażone na uszkodzenia, podrażnienia i infekcje. Szczególnie latem nietrudno o infekcję. Dlatego tak ważne jest, aby troskliwe dbać o miejsca intymne i właściwą ich higienę. Jak powinna wyglądać profesjonalna higiena miejsc intymnych tak, aby wrażliwe okolice utrzymać w nienagannym zdrowiu?

Więcej nie znaczy lepiej

W pielęgnacji miejsc intymnych nie sprawdza się powiedzenie: więcej znaczy lepiej. Tutaj jest wręcz odwrotnie. Nie należy w sposób obsesyjny myć okolic intymnych, gdyż czynność ta może wyjałowić organizm i zniszczyć dobre bakterie, które zapobiegają infekcjom. To samo tyczy się irygacji pochwy. Tego typu zabieg również przyczynia się do wyjałowienia narządu rodnego, w efekcie czego jest on bardziej narażony na nieprzyjemne podrażnienia i zakażenia. Organizm zdrowej kobiety potrafi sam zadbać o równowagę mikroflory pochwy. Nie trzeba mu na siłę pomagać. Zatem ile razy dziennie należy się podmywać? O ile nie mamy miesiączki wystarczy, że będziemy podmywać się dwa razy dziennie. Uwaga! Do podmywania się należy używać bieżącej wody. Okolic intymnych nie myjemy żadnymi gąbkami czy myjkami. Produkty te są siedliskiem bakterii, które mogłyby wywołać poważną infekcję dróg rodnych.

Najlepsze kosmetyki do higieny intymnej

Pielęgnacja miejsc intymnych wymaga od nas odpowiednich preparatów. Okolic intymnych nigdy nie myjemy zwykłym mydłem. Do tego celu używamy wyłącznie specjalnych środków, np. w postaci żelu. Idealne są preparaty jak najbardziej naturalne, a więc pozbawione substancji zapachowych i barwników. W zależności od potrzeb, wybierajcie żele o działaniu nawilżającym, łagodzącym lub neutralizującym przykry zapach.