Pielęgnacja cery trądzikowej

pinterest

pinterest

Trądzik to prawdziwa zmora ludzi młodych. Potrafi nie tylko spędzić sen z powiek, ale także wpędzić w poważne kompleksy. I mimo, że nie jest łatwy do wyleczenia, to jednak walka z nim może zakończyć się sukcesem. Walcząc z trądzikiem należy pamiętać o jednym, a mianowicie o systematyczności i cierpliwości, bowiem terapia jest długotrwała i nie daje efektów z dnia na dzień. Skuteczna walka z trądzikiem opiera się nie tylko na leczeniu farmakologicznym, ale także na odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji cery trądzikowej?

Po pierwsze – utrzymanie skóry w czystości

Skóra łojotokowa, a więc skłonna do wyprysków powinna być regularnie i solidnie oczyszczania nie tylko z makijażu, ale także brudu, kurzu i potu. Tylko wtedy będzie miała szansę zachowania maksymalnej czystości, a co za tym idzie, będzie zapobiegała tworzeniu się nowych zaskórników i pryszczy. Do oczyszczania skóry trądzikowej należy wybierać produkty do tego przeznaczone (najlepiej do skóry tłustej lub wrażliwej) – specjalne, żele, pianki, mleczka i toniki. Wśród szerokiej gamy produktów kosmetycznych warto wybierać te, które w swoim składzie posiadają kwas salicylowy lub rezorcynę, które zapobiegają tworzeniu się zaskórników. Oczyszczając twarz z zanieczyszczeń, warto skupić się głównie na tzw. strefie T, obejmującej czoło, nos i brodę. Zmywanie zanieczyszczeń powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie. Pamiętajcie, aby do oczyszczania skóry trądzikowej nie używać kosmetyków zawierających alkohol, które będą niepotrzebne wysuszać skórę i ją podrażniać. Dobrze jest również zrezygnować z tradycyjnych mydeł, które na cerę trądzikową nie wpływają zbyt korzystnie.

Po drugie – kontrolowanie wydzielania łoju

Poza regularnym oczyszczaniem twarzy, w celu zahamowania nadmiernego wydzielania łoju, warto raz na jakiś czas zastosować maseczki z substancjami absorbującymi sebum.

Po trzecie – nawilżanie

Jeśli myślicie, że skóra trądzikowa i tłusta nie wymaga intensywnego nawilżania, to jesteście w błędzie. Cery trądzikowej nie można wysuszać, bo to tylko nasili wydzielanie łoju. Cerę trądzikową należy nawilżać tak, by mogła radzić sobie z wypryskami. Wśród kosmetyków dostępnych na rynku warto wybierać te, które są na bazie wody.

Po czwarte – ograniczenie produktów matujących

Wbrew pozorom preparaty matujące nie są tak dobre dla cery trądzikowe, jak zwykło się o nich myśleć. Ich działanie jest jedynie chwilowe i nie przynosi konkretnych rezultatów. Co więcej, tego typu produkty mogą zamykać pory i ujścia gruczołów łojowych, a co za tym idzie, przyczyniać się do pogorszenia kondycji skóry. Zanim więc zdecydujecie się na zakup preparatów matujących, dobrze się zastanówcie. Czasami lepiej się trochę „poświecić”, aniżeli przyczynić się do zaognienia wyprysków.

Po piąte – właściwa dieta

Prawda jest taka, że cera trądzikowa nie przepada za niektórymi produktami, zwłaszcza tymi, które są bogate w cukry i niezdrowe tłuszcze. Jeśli więc po spożyciu napojów gazowanych, słodkich soków, czekolady, czy cukierków zauważycie zwiększoną liczbę wyprysków na skórze, jak najszybciej zmieńcie dietę. Odstawcie nie tylko słodkie rarytasy, ale także fast foody. Walcząc z trądzikiem dobrze jest ograniczyć spożycie żywności smażonej. Unikać należy również nabiału, białego pieczywa i produktów mącznych.

Po jakie produkty można, a nawet i trzeba sięgać? Wskazane są produkty bogate w białko, które wykazuje właściwości regenerujące. Duże ilości białka znajdziecie w łososiu, drobiu, wołowinie i jajach. Dużym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem są produkty bogate w cynk, a więc: orzechy nerkowca, jaja, wątróbka, produkty zbożowe, jogurty z niską zawartością tłuszczu, migdały, groszek, czy ser żółty. Dla pięknej skóry warto skusić się również na produkty obfitujące w selen, a więc: ryby morskie (dorsz, łosoś, sardynki), produkty zbożowe i otręby.