Nie kupuj – adoptuj!

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Chcesz, aby twoja rodzina powiększyła się o nowego członka rodziny? Zaadoptuj sobie kota. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się niektórym wydawać. Moja przyjaciółka wzięła ostatnio kota ze schroniska i została szczęśliwą kocią mamą. Jej podopieczny, mimo że na początku sprawiał troszkę problemów i miał kłopoty z zaadoptowaniem się w nowym środowisku, dziś jest szczęśliwym zwierzakiem i niezłym przytulaskiem.

Co powinnaś wiedzieć o adopcji kota? Na pewno to, że jej koszt uzależniony jest od organizacji lub schroniska. Są schroniska, w których adopcja kota nie kosztuje nic. Są i takie, które za oddanie kociaka w dobre ręce pobierają symboliczną kwotę rzędu 30-50zł. Opłaty te nie wynikają z pazerności schroniska. Po prostu są później przeznaczane na pokrycie kosztów funkcjonowania schroniska. W końcu tego typu miejsca muszą także z czegoś żyć i mieć za co nakarmić swoich podopiecznych.

Jak przygotować się na adopcję?

Adopcja kota wiąże się z licznymi obowiązkami. I tak, jak przygotowujemy się na przyjęcie w domu dziecka, tak samo musimy przygotować się na powitanie w domu zwierzaka. Przede wszystkim musimy przygotować dla niego legowisko i karmę. Miseczki na wódę i jedzenie, a także kuweta również powinny znaleźć się w domu jeszcze przed pojawieniem się w nim kota. Dobrze jest także zaopatrzyć się w zabawki tak, aby zwierzak miał co robić, gdy pojawi się u was w domu.

Ważny jest również transporter. Tak naprawdę nie możecie pojechać po zwierzaka bez odpowiedniego transportera. Pamiętajcie, że zwierzak was nie zna, przez co będzie nieco płochliwy. Transporter ułatwi wam przeniesienie kociaka ze schroniska do domu.

Ile to kosztuje?

O ile sama adopcja kota nie jest droga, o tyle droższe może już być utrzymanie pupila. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna, bo każdy zwierzak chowa się w inny sposób. Jedne chorują częściej, przez co wymagają częstszych wizyt u weterynarza i tym samym większego nakładu finansowego. Inne nie chorują wcale, przez co nie musimy martwić się o koszty związane z lekarzem i leczeniem.

Planując budżet przed adopcją, na pewno należy uwzględnić w nim koszty związane ze szczepieniem zwierzaka. Jeśli schronisko nie przeprowadziło odrobaczania, koszty związane z taką kuracją również musicie włączyć w ogólny budżet. Sama karma czy żwirek nie są dużym wydatkiem. No, chyba że zechcecie żywić swojego małego milusińskiego czymś wyjątkowym.

Więcej na temat adopcji kotów i kosztów z tym związanych znajdziecie tutaj: https://www.kociarze.pl/article/koszt-adopcji-kociaka