Masz cerę trądzikowa? Sprawdź jak ją pielęgnować

skora trądzikowa problemem nie jednej nastolatki czy nastolatka - dziewczyna w turbanie z ręcznika przygląda się swojej twarzy i próbuje usunąć krosty trądzikowe

Skóra trądzikowa to prawdziwa zmora większości nastolatków. Nic z tym nie zrobimy. Trzeba jakoś przetrwać ten czas. Później będzie tylko lepiej. Nie da się ukryć, że skóra trądzikowa to skóra tłusta i skłonna do przetłuszczania się. Jednakże poprzez nieodpowiednią pielęgnację w łatwy sposób można ją przesuszyć, co tylko pogorszy jej kondycję. Moje drogie – nie ma co liczyć na cud i czekać aż pryszcze same znikną. Zanim to nastąpi miną wieki. Lepiej wcześniej udać się do lekarza dermatologa i nauczyć się odpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej. Bo skóra trądzikowa wymaga specjalnego podejścia (sprawdź). Tylko wtedy jej stan nie pogarsza się, a wręcz przeciwnie – ulega polepszeniu. Jak pielęgnować cerę trądzikową i po jakie kosmetyki sięgać? O tym w dzisiejszym poście. Zapraszam!

Po pierwsze – dokładne oczyszczanie

skóra trądzikowa - opakowanie Cetaphil, pianka do mycia skóry trądzikowej

pianka do mycia skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa w łatwy sposób ulega zabrudzeniu. To właśnie na niej bardzo często osiadają zanieczyszczenia i kurz. Poza tym, cera trądzikowa produkuje duże ilości sebum, którego także trzeba się regularnie pozbywać. Nie wspomnę już o makijażu. Nawet zwykły podkład należy bardzo dokładnie zmyć przed położeniem się spać. Nigdy nie kładźcie się do łóżka z makijażem na twarzy, bo rano obudzicie się z jeszcze większą ilością pryszczy! Zarówno twarz, jak i szyję należy myć dwa razy dziennie, stosując nieoleiste kosmetyki, najlepiej w postaci pianek bądź żeli. Częstsze mycie wzmaga łojotok, więc nie można przesadzać. Uwaga! W pielęgnacji skóry trądzikowej należy unikać używania zwykłego mydła, ponieważ wzmaga on produkcję łoju przez gruczoły oraz nadaje skórze odczyn zasadowy, co sprzyja rozwojowi bakterii. Obecnie numerem jeden jest pianka do codziennego oczyszczania twarzy Cetaphil DERMACONTROL. Preparat ten skutecznie usuwa nadmiar wydzielanego sebum oraz zanieczyszczenia i pozostałości makijażu, przez co zapobiega blokowaniu porów. Dzięki obecności składników nawilżających i kojących, idealnie nawilża i koi ewentualne podrażnienia.

Po drugie – nawilżanie

Zawsze po umyciu i osuszeniu twarzy, należy nałożyć na nią krem nawilżający. Nawilżanie jest bardzo ważnym elementem w pielęgnacji skóry trądzikowej. Chroni skórę i zapobiega jej wysuszaniu. Najlepsze są kremy beztłuszczowe i takie o wielokierunkowym działaniu, które nawilżają, a jednocześnie matują skórę bez jej obciążania czy blokowania porów (np. Cetaphil DERMACONTROL).

 Po trzecie – matowanie

Skóra trądzikowa ma to do siebie, że uwielbia się świecić. Zamiast nakładać na nią kolejną warstwę pudru, lepiej jest zastosować bibułki matujące. Świetnie pochłaniają one sebum i doskonale nadają się do odświeżenia makijażu.

Po trzecie – maskowanie

Aby zamaskować pojedyncze wypryski i zmiany na skórze, warto sięgnąć po korektor. Ale uwaga! Musi to być kosmetyk, który nie będzie zatykał porów, w zamian będzie działał antybakteryjnie i leczniczo. Obecnie w aptekach można nabyć tego typu korektory – specjalnie stworzone do skóry trądzikowej.

Po czwarte – złuszczanie

Pozbywanie się martwych tkanek naskórka jest przy występowaniu trądziku bardzo ważne, ponieważ blokują one ujścia gruczołów łojowych. Ale uwaga! Nigdy nie wolno wybierać pierwszego, lepszego peelingu. Jeśli na skórze występują ropne krostki, nie wolno stosować peelingu mechanicznego, gdyż zawarte w nim drobinki ścierające mogą nasilić chorobę. Lepszą opcją będą peelingi enzymatyczne.