buty do biegania

źródło: https://pl.pinterest.com

Cała Polska biega! Na punkcie biegania oszaleli nawet ci, którzy do tej pory byli jego przeciwnikami. Bieganie poprawia humor, odchudza, poprawia wydolność organizmu, odmładza, ujędrnia ciało i zapobiega wielu chorobom. Ale uwaga! Mimo, że strój biegacza nie musi być jakoś bardzo wyszukany, to jednak buty powinny być naprawdę dobrej jakości. Od dobrze dobranego obuwia do biegania zależy nie tylko komfort treningów, ale również wasze zdrowie i bezpieczeństwo. Na co dokładnie zwrócić uwagę kupując buty biegowe? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek. Zapraszam!

Kiedy kupować buty do biegania?

Buty do biegania powinno się kupować po południu, kiedy stopa jest lekko napuchnięta od całodziennego chodzenia. Dlaczego? Bo podobnie będziemy czuć się po przebiegnięciu kilku kilometrów. Warto więc sprawdzić, w którym obuwiu zmęczona stopa będzie czuć się komfortowo i naprawdę wygodnie. Pamiętajcie, że buty do biegania powinny być odrobinę większe od tych przeznaczonych do codziennego chodzenia. Podczas biegania stopa puchnie i nie powinna być w żadnym razie uciskana. I jeszcze jedno – nigdy nie kupujcie butów przez Internet. Obuwie do biegania zawsze trzeba przymierzyć i na własnej stopie ocenić jak leżą, czy nie uciskają, itp.

Jak kupować buty do biegania?

Kupując obuwie do biegania, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze – typ podłoża. Co to znaczy? Zastanówcie się na jakim dokładnie podłożu zamierzacie trenować. Czy będzie to asfalt chodników, twarde ścieżki parkowe, czy może bieżnia na boisku lub podłoże w pomieszczeniu zamkniętym?

Po drugie – dystans. Na długie trasy potrzebne są buty bardziej wytrzymałe, a więc i droższe. Na krótsze przebieżki po pół godziny 2-3 razy w tygodniu wystarczy obuwie z niższej lub średniej półki cenowej. Warto więc zastanowić się wcześniej jak częste i intensywne będą treningi i pod tym względem wybrać buty.

Po trzecie – rozmiar stopy. Tak, jak napisałam wcześniej – buty do biegania powinny być nieco większe od tych noszonych na co dzień. Aby dokonać dokładnego pomiaru, najlepiej odrysować swoją stopę na kartce i zmierzyć odległość od środka pięty do czubka dużego palca. Do uzyskanej wartości należy dodać 0,5 cm (jeśli będziecie biegać na krótkich dystansach) lub 1 cm (jeśli wybierzecie dłuższe dystanse).

Jakie cechy powinny mieć dobre buty do biegania?

Najważniejszą cechą obuwia służącego do biegania jest amortyzacja. Najlepsze są buty, w których zastosowano specjalne pianki w podeszwach, a więc takie, które tłumią wstrząsy przy lądowaniu, a jednocześnie nie zaburzają naturalnego ruchu stopy. Poziom amortyzacji należy dobrać w zależności od masy ciała i doświadczenia. Największej potrzebują biegacze początkujący i ci o dużej wadze.

Inną, równie ważną cechą obuwia do biegania jest ich lekkość oraz przewiewność. Dobre buty do biegania powinny ważyć tyle, co nic. Najlepsze modele są tak lekkie, że niemalże nie czuć ich na stopach. Wysokiej jakości modele są też bardzo przewiewne – ich cholewka zrobiona jest z siateczkowych, zaawansowanych technologicznie materiałów.

Dobre buty do biegania powinny być też elastyczne. Co to znaczy? Buty, które wybierzecie nie powinny być sztywne. Z drugiej strony, nie mogą również być zbyt miękkie, bo wtedy będą się odkształcać i stanowić zagrożenie dla zdrowia stóp. Najlepiej przed zakupem przymierzyć buty i wybrać te, w których stopy czują się najlepiej. Warto uwzględnić czy but nie ogranicza ruchu stopy, nie uwiera lub nie wygina się zbytnio.