Jakie buty do ćwiczeń fitness?

Podczas ćwiczeń gimnastycznych bardzo ważny jest wygodny strój, którego najistotniejszym elementem są buty. Do zajęć fitness konieczne będą specjalnie dobrane buty: komfortowe i stabilne, a do tego lekkie. W sklepach sportowych można znaleźć całkiem sporo modeli, warto więc wiedzieć na co przede wszystkim należy zwracać uwagę.

buty sportowe fitness

Ćwiczenia fitness składają się z szeregu ćwiczeń połączonych w niekiedy skomplikowane i zawiłe układy choreograficzne. Dlatego tak ważne są odpowiednie buty, które będą zapewniać stabilizację i jednocześnie będą amortyzować stopę i stawy. Najlepiej wybierać modele, które stabilizują kostkę – uchroni to przed urazami, zwłaszcza przed skręceniem czy zwichnięciem kostki lub kontuzją stawu kolanowego. Bardzo ważna jest podeszwa, która powinna być cieńsza niż w przypadku butów do biegania oraz bardziej elastyczna. Najlepiej jeśli zgina się, dając jednak wyczuwalny opór. Ponieważ amortyzacja podczas ćwiczeń jest szczególnie istotna, warto poszukać butów z poduszką powietrzną chroniącą przed odciskami (tego typu buty ma w swojej chociażby Reebok).

Dobre buty do fitnessu powinny być lekkie i elastyczne. W sklepach można znaleźć modele uszyte z naturalnej skóry (ich zaletą jest większa trwałość i lepsza stabilizacja nogi) lub z materiałów syntetycznych (są lżejsze i zapewniają dobrą wentylację stopy). Warto zwrócić uwagę na to, by wnętrze buta było miękkie, ponieważ lepiej amortyzuje stopę podczas wysiłku – dobrym rozwiązaniem jest pianka EVA lub dodatkowe poduszki żelowe. Na końcu zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest wkładka. Dobrym rozwiązaniem jest wkładka z jonami srebra, które mają właściwości antybakteryjne.

Na zakupy najlepiej wybrać się po południu, ponieważ stopy są wtedy już trochę zmęczone i obolałe, a przez to spuchnięte. Łatwiej znajdziemy buty, które nie będą uwierać i które będą naprawdę komfortowe. Najlepiej przymierzać je w skarpetkach, w jakich będziemy ćwiczyć. Pamiętajmy, by przymierzyć oba buty, przejść się w nich, wykonać trochę podskoków a nawet trochę pobiegać. Tylko wtedy przetestujemy obuwie jeszcze przed zakupem, minimalizując ryzyko kupienia modelu niepasującego. Kiedy już znajdziemy buty idealne pamiętajmy, że mają one służyć wyłącznie do ćwiczeń – posłużą zdecydowanie lepiej i dłużej jeśli nie będą noszone na co dzień jako zwykłe buty do spacerowania. Dobrze dobrany but, noszony tylko podczas treningu, z pewnością posłuży kilka lat.