Jak wybrać dobrą szkołę językową?

O tym, że języków obcych warto, a nawet trzeba się uczyć, chyba nie muszę Wam pisać. Każdy wie, jak wielkie szanse na lepszą przyszłość daje znajomość języka, zwłaszcza angielskiego. Zamiast więc rozpisywać się nad walorami znajomości języków obcych, podpowiem Wam, na co dokładnie zwrócić uwagę wybierając szkołę językową. Obecnie w Polsce istnieje około 6 tysięcy podmiotów specjalizujących się w nauczaniu języków obcych. Wybór odpowiedniej szkoły często okazuje się trudnym zadaniem. Mam więc nadzieję, że poniższymi wskazówkami nieco ułatwię Wam zadanie.

  1. Certyfikat jakości

Każda szanująca się szkoła języków obcych w Warszawie posiada certyfikat jakości. Może to być rekomendacja PASE – Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości Nauczania Języka Angielskiego. Może to być rekomendacja zrzeszenia Quality English lub innego stowarzyszenia.

  1. Metoda nauczania

Metoda, jaka wykorzystywana jest do nauczania języków obcych w danej szkole, to kolejna ważna kwestia, z którą należy się zaznajomić. Zawsze przed przystąpieniem do kursu, należy poznać metody nauczania tak, aby przekonać się czy będą spełniały nasze oczekiwania. Niektóre metody kładą nacisk głównie na mówienie, w innych wagę przywiązuje się głównie do gramatyki. Fajnie jeśli szkoła językowa w Warszawie oferuje metodę, która skupia się na interakcji, a więc mówieniu, rozmawianiu, reagowaniu w języku obcym. Dobrze przeprowadzane interakcje między słuchaczami to recepta na sukces!

  1. Liczna uczestników w grupie

Wielkość grupy ma znaczenie. Podczas zajęć w małej grupie lektor może poświęcić więcej czasu każdemu uczestnikowi. Maksymalna wielkość to grupa do 10 osób. Powyżej tej liczby, nauka jest mniej skuteczna. Jeśli szkoła języków obcych ma w swojej ofercie zajęcia w grupie 3-4 osobowe – wówczas warto się nią zainteresować. Dobrze też jeśli w ofercie szkoły widnieją indywidualne konsultacje z lektorem. Jeśli ważna jest dla Ciebie możliwość nauki przez Internet, sprawdź czy interesująca Cię szkoła językowa taką możliwość daje.

  1. Lektorzy

Jakość nauczania języków obcych w dużej mierze zależy od kwalifikacji lektorów. Lektor powinien mieć wykształcenie kierunkowe (dyplom ukończenia filologii, lingwistyki stosowanej lub kolegium nauczycielskiego). W nauczaniu ważne jest również odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Nie bez znaczenia są charyzma i pozytywne nastawienie lektora. Idealna szkoła języków obcych w Warszawie (sprawdź) to również ta, w której uczą nauczyciele z zagranicy.

  1. Cena

Cena nie może być głównym i jedynym kryterium przy wyborze szkoły językowej. Niska cena powinna zaniepokoić, ponieważ dobra usługa wiąże się z kosztami. Niektóre szkoły zapewniają zniżki dla studentów lub dla stałych klientów. I takim na pewno warto przyjrzeć się z bliska.

  1. Poznaj to na własnej skórze

Jeśli już znajdziesz idealną dla siebie szkołę, koniecznie wybierz się do niej osobiście tak, żeby dokładnie poznać, jaka atmosfera w niej panuje, jacy ludzie tam pracują, itp. Zbierając informacje na miejscu poznasz obsługę. Pamiętaj, że z tymi ludźmi będziesz się teraz często spotykać więc dobrze żeby Ci odpowiadali. Upewnij się czy dana szkoła języków obcych zapewnia dostęp do materiałów dydaktycznych – podręczników, multimediów, itp. Dowiedz się, czy szkoła daje możliwość indywidualnych konsultacji z lektorem, przygotowuje bezpłatne lekcje przez Internet, przesyła e-mailem materiały jeśli nie było cię na lekcji.