Jak ułatwić sobie poranne wstawanie?

Poranne wstawania cię wykańcza? Na samą myśl o dzwoniącym budziku masz ochotę sięgnąć po młotek? Rano, zamiast czuć się rześko i świeżo, czujesz się zmęczona i bez energii? Najchętniej naciągnęłabyś kołdrę na głowę i tak spędziła kila następnych godzin… Tak wiem, poranne wstawanie potrafi dać w kość, ale nie musi. Wystarczy, że wypracujesz w sobie pewne nawyki i od razu będziesz wstawać chętniej. Co robić, aby pobudki nie były drogą przez męką?

Odpowiednia dieta

Przygotowania do snu warto zacząć od odpowiedniej diety, a przynajmniej zwrócić uwagę na to, co jemy na kolację. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i spożywany przynajmniej 2 godziny przed snem. W przeciwnym razie nasz organizm nie będzie mógł odpowiednio wypocząć. Podobnie rzecz ma się z kofeiną. Jeśli przed snem zjemy czekoladę lub wypijemy kakao, wówczas będziemy mieć problem z zaśnięciem, a rano będziemy odczuwać duże zmęczenie.

Światło dzienne

Zawsze po przebudzeniu warto zadbać o ekspozycję światła. W sezonie wiosenno-letnim należy rozsunąć zasłony, a zimą kiedy na dworze jest ciemno – włączyć lampkę. W ten sposób do mózgu dotrze wiadomość, że czas na pobudkę i tym samym organizm lepiej się obudzi.

Odpowiednia ilość snu

Nie jest tajemnicą, bo o tym mówi się od dawna, że odpowiednia ilość snu jest niezbędna do dobrego samopoczucia rano. Śpiąc 4-5 godzin nie odpoczniemy, przez co poranna pobudka będzie prawdziwą męką. Aby naprawdę wypocząć należy spać około 8-9 godzin. Oczywiście warto też kłaść się spać o przyzwoitej godzinie, a więc między 22 a 23.

Małe przyjemności z rana

Drobne przyjemności serwowane sobie z samego rana, zaraz po przebudzeniu, pozwolą znaleźć motywację, by wstać z łóżka i dobrze nastawić się na resztę dnia. W zależności od tego, co sprawia ci najwięcej przyjemności, możesz wybrać się na jogging lub krótką przejażdżkę na rolkach. Możesz też zrobić sobie pyszny owocowy koktajl lub kanapkę z masłem orzechowym.

Brak „drzemki”

Zdarza ci się włączać drzemkę gdy rano dzwoni budzik? Zerwij z tym. Taka niewinna drzemka sprawia, że ponownie zapadasz w sen i powtórne obudzenie powoduje jeszcze większe zdezorientowanie i rozdrażnienie. Zamiast budzenia się i zasypiania, po prostu wstań z łóżka o wyznaczonej godzinie. W ten sposób twój organizm nie będzie czuł się zdezorientowany i szybciej się przebudzi. Postaraj się również wstawać o stałej porze każdego dnia. To pomoże wypracować odpowiedni rytm i ułatwi poranne wstawanie.