Jak prawidłowo zadbać o miejsca intymne?

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Niby czynność prosta, a potrafi spędzić sen z powiek. Zwłaszcza jeśli nie zapewnia wystarczającego komfortu i kończy się infekcją. O czym mowa? O higienie intymnej. Dbanie o miejsca intymne jest kwestią niezwykle ważną. Odpowiednia higiena nie tylko zapewnia uczucie świeżości, ale także uczucie niezwykłego komfortu. Chroni przed nieprzyjemnymi infekcjami i podrażnieniami. Jak powinna wyglądać profesjonalna higiena miejsc intymnych tak, aby wrażliwe okolice utrzymać w nienagannym zdrowiu?

Czy więcej zawsze oznacza lepiej?

Jeśli chodzi o higienę miejsc intymnych, to tutaj sprawdza się złota zasada: mniej znaczy lepiej. Zbyt częste, wręcz obsesyjne podmywanie się (np. po każdej wizycie w toalecie) może wyjałowić organizm i zniszczyć dobre bakterie, które zapobiegają infekcjom. To samo tyczy się irygacji pochwy, którą niektóre kobiety wykonują namiętnie. Tego typu zabieg również przyczynia się do wyjałowienia narządu rodnego, w efekcie czego jest on bardziej narażony na nieprzyjemne uszkodzenia, podrażnienia i zakażenia. Organizm zdrowej kobiety potrafi sam zadbać o równowagę mikroflory pochwy. Nie trzeba mu na siłę pomagać.

O ile nie mamy miesiączki i nie przechodzimy żadnej infekcji, wystarczy, że będziemy podmywać się dwa razy dziennie (rano i wieczorem).

Profesjonalna higiena intymna

Codzienne podmywanie się jest podstawą dbania o zdrowie intymne. Nie można więc tego robić byle jak. Jest tylko jedna sprawdzona metoda podmywania się – zawsze od tyłu do przodu! Dzięki tej metodzie, zabezpieczymy narząd rodny przed bakteriami pochodzącymi z jelita grubego.

Do podmywania się należy używać bieżącej wody. Najlepiej jest podmywać się ręką. Stosowanie myjek lub gąbek jest niewskazane ze względu na mieszkające na nich bakterie. Unikać należy zbyt długich kąpieli w gorącej wodzie, gdyż mogą one przesuszyć śluzówkę i tym samym wywołać dyskomfort w postaci świądu lub bólu.

Wbrew pozorom, bardzo ważną kwestią jest także osuszanie miejsc intymnych po kąpieli. Zawsze róbmy to w sposób delikatny, bez nadmiernego pocierania. Okolic intymnych nie osuszajmy tym samym ręcznikiem, którym wycieramy całe ciało. Przeznaczmy do tego osobny (zupełnie oddzielny) ręczniczek lub miejsca intymne osuszajmy ręcznikiem papierowym.

Najlepsze kosmetyki do higieny i pielęgnacji okolic intymnych

W codziennej pielęgnacji bardzo ważne jest także to, czym myjemy miejsca intymne. Sama woda to często za mało, choć w ekstremalnych sytuacjach wystarczy. Na pewno miejsc intymnych nie wolno przemywać ani mydłem, ani też zwykłym żelem pod prysznic. Kosmetyki te zaburzają pH okolic intymnych i przez to dość często doprowadzają do podrażnień.

Do mycia miejsc intymnych, które bądź co bądź należą do szalenie wrażliwych, należy używać wyłącznie specjalnych kosmetyków. Najczęściej są to żele do higieny intymnej. Starajcie się wybierać te, jak najbardziej naturalne, pozbawione sztucznych barwników i substancji zapachowych. W zależności od potrzeb, wybierajcie żele o działaniu nawilżającym, łagodzącym lub neutralizującym przykry zapach. Moim numerem jeden są produkty marki Vagisil – bardzo delikatne, a jednocześnie skuteczne w działaniu, przebadane dermatologicznie i hipoalergiczne.

Miejsca intymne pod specjalnym nadzorem

Vagisil żel

Vagisil żel

Miejsca intymne są szalenie delikatne i wrażliwe, przez co dość często bywają narażone na uszkodzenia. Jednym z najczęściej występujących dyskomfortów jest nadmierna suchość pochwy. Jest jednak na to rada – Vagisil żel. Preparat ten delikatnie nawilża i łagodzi podrażnienia związane z niedoborem śluzu w pochwie, których skutkiem może być ostry ból, uczucie napięcia, pieczenia, bolesność przy stosunkach płciowych, a nawet uszkodzenia błony śluzowej pochwy.

Vagisil żel poprawia elastyczność komórek błony śluzowej pochwy, a w przypadku codziennego stosowania, pomaga zapobiegać problemom związanym z suchością lub niedostatecznym nawilżeniem pochwy. Preparat nie zawiera hormonów, ani żadnych agresywnych substancji, dzięki czemu może być stosowany bez obaw.