Jak oczyścić buty z soli

Białe plamy od soli na nowych kozakach czy botkach potrafią spędzić sen z powiek. Jeśli kiedykolwiek zmagałyście się z nimi, dobrze wiecie, o czym mówię. Koszmar! Tego typu „ozdoby” sprawiają, że nasze ukochane obuwie przestają prezentować się estetycznie. Na pewno też nie wyglądają zbyt stylowo. Co robić w takiej sytuacji? Zanim zaczniecie rwać włosy z głowy i nerwowo zagryzać paznokcie, wypróbujcie kilka domowych sposobów na zacieki solne.

Zacznijmy od tego, że zawsze lepiej jest zapobiegać, aniżeli później leczyć. Oznacza to jedno – w momencie, kiedy przyniesiecie wymarzone buty ze sklepu, zajmijcie się ich impregnacją. Wcześniej oczywiście zakupcie odpowiedni preparat, najlepiej w tym samym sklepie, w którym kupujecie buty. Wiele sklepów ma w swojej ofercie specjalne preparaty do zabezpieczania przed solą.

Jeśli jednak nie zdążycie ochronić swoich butów przed zniszczeniem i musicie nagle je reanimować, wypróbujcie jeden z poniższych sposobów:

Sposób numer 1

Zacieki po soli, której nie brakuje na ulicach i chodnikach możecie usunąć przy pomocy szmatki zwilżonej wodą z octem. Najwłaściwsza proporcja to 1:1. Dopiero gdy buty wyschną (nie suszcie ich na siłę) – dobrze je wypastujcie. Woda z octem spisze się zarówno w przypadku butów wykonanych ze skór licowych, jak również skór zamszowych.

Sposób numer 2

Inną metodą na pozbycie się szpecących plam jest użycie ciepłego mleka. Najlepiej jest namoczyć wacik w mleku i delikatnie pocierać nim ślady po soli do momentu, aż znikną. Po osuszeniu, buty należy wypastować.

Sposób numer 3

Zamiast wody z octem, buty przecierać można sokiem z cytryny. Niektórzy radzą również przecierać zabrudzone miejsca przekrojoną cebulą.

Sposób numer 4

Łagodnym środkiem do usuwania plam z soli jest również płyn do mycia naczyń. Nie używajcie go jednak w wydaniu nierozcieńczonym. W pół szklanki wody rozcieńczcie 5 kropli płynu do naczyń i wymieszajcie. Gotowym roztworem delikatnie pocierajcie plamę, póki nie zniknie.

Sposób numer 5

Dobrym środkiem czyszczącym jest także woda utleniona. Roztworem z niej delikatnie pocierajcie plamy z soli, aż znikną. Wodę utlenioną możecie zastosować zarówno do butów ze skóry licowej, jak i nubukowej. Jak przygotować roztwór? Dwie łyżki stołowe wody utlenionej należy rozcieńczyć w pół szklanki wody i gotowe.