Jak dobrać buty do garnituru

Elegancki garnitur jest nieodłącznym elementem wystawnego przyjęcia. Szykując się na wesele albo uroczysty bankiet powinniśmy pamiętać, że oprócz koszuli, marynarki i krawatu musimy do naszej kreacji dopasować właściwe buty. Dzisiejszy gentelman bez eleganckich butów jest jak sarmacki szlachcic bez wąsa, niekompletny i zupełnie nie pasujący do epoki.

mężczyźni w garniturów

Buty do garnituru zawsze powinny posiadać sznurowadła. Sznurowane buty są oznaką elegancji i dobrego gustu. Drugim nieco trudniejszym zadaniem jest dobranie odpowiedniego koloru obuwia do garnituru. Jeżeli mamy jasny garnitur to powinniśmy kupić buty o takim samym kolorze lub ciemniejsze. W przypadku ciemnych garniturów buty nie powinny być jaśniejsze od koloru spodni.

Czarne buty z prostym szwem są bardzo uniwersalne i pasują do większości ciemnych garniturów.

czarne buty od garnitu

czarne buty od garnituru (Pinterest.com)

Buty powinny być utrzymane w tej samej tonacji co marynarka, spodnie i koszula. Nie mogą się bardziej rzucać w oczy niż inne elementy garnituru. Pamiętajmy również, że do garnituru obowiązkowo kupujemy buty skórzane. Buty nie muszą błyszczeć, ale powinny być zawsze czyste i odpowiednio wypastowane. Wskazane jest, żeby posiadały płaską powierzchnię podeszwy albo jak najmniejszy obcas, i żeby były w tym samym kolorze co pasek od spodni. Wykończenie butów winno być eleganckie i bez zamaszystych szwów i krojów przy palcach stopy. Szew im mniejszy, tym lepszy.

żółte buty do garnituru

żółte buty do garnituru (Pinterest.com)

Żółte buty nie pasują do ciemnego garnituru na oficjalne przyjęcia, ponieważ zaburzają harmonię kreacji i sprawdzają, że skupiamy uwagę tylko na nich, z drugiej strony są przejawem pewnej ekstrawagancji i oryginalności, która może być pożądana na nieformalnych imprezach o charakterze rozrywkowym.

Do pantofli najlepiej wybrać wygodne skórzane wkładki i skarpetki, które kolorem odpowiadają nogawkom spodni od garnituru. Nie zapominajmy, że równie ważne co krój buta jest jego wygoda. Buty służą do chodzenia! Dlatego przed zakupem dobrze przejść się po sklepie i sprawdzić, czy pasują do naszej stopy. Pozwoli to nam uniknąć nieprzyjemnych odcisków i otarć stopy.

 

jasnobrązowe buty z białym akcentem

Jasnobrązowe buty z białym akcentem w postaci paska dobrze pasują do jasnego garnituru (Pinterest.com)

 

Jasnobrązowe buty z białym akcentem w postaci paska dobrze pasują do jasnego garnituru.