źródło: pinterest

źródło: pinterest

Piękne, zadbane i pozbawione przebarwień paznokcie są naszą najlepszą wizytówką. Subtelnie pomalowane bezbarwnym lakierem stanowią najlepsze dopełnienie codziennych stylizacji. Jeśli choć trochę będziemy konsekwentne w pielęgnacji, nasze paznokcie odwdzięczą się nam doskonałą kondycją. W jaki sposób dbać o paznokcie, aby były nie tylko piękne wizualnie, ale także zdrowe? Oto kilka moich sprawdzonych sposobów: 

Ciepła oliwa

Systematyczne kąpiele w ciepłej oliwie to najlepsza kuracja dla naszych paznokci. Gdy do oliwy dodamy kilka kropel cytryny wówczas otrzymamy miksturę, która pomoże rozjaśnić płytkę paznokcia. W celu przygotowania dobroczynnej kąpieli należy przelać do miseczki taką ilość oliwy, aby wystarczyło do swobodnego zanurzenia paznokci i dodać do niej kilka kropel cytryny, a następnie podgrzać w kuchence mikrofalowej. Pamiętajcie, że najlepsze efekty daje codzienne moczenie paznokci w oliwie przez około 20 minut.

Lakier lub bezbarwna odżywka

Nasze paznokcie są codziennie narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Nawet zwykłe przygotowywanie posiłków, krojenie owoców i warzyw może negatywnie wpłynąć na wygląd paznokci. Dlatego też warto zabezpieczyć je specjalną warstwą ochronną. Dzięki temu nie przebarwią się i nie będą żółknieć. Taką warstwę bezpieczeństwa możecie stworzyć z bezbarwnego lakieru lub odżywki. Dobrze jest zadbać o to, aby lakieru nie zmywać zbyt często. A jeśli już zmywamy paznokcie, to róbmy to przy użyciu zmywacza bez acetonu.

Polerowanie

Na rynku dostępne są specjalne polerki do polerowania paznokci, które sprawiają, że paznokcie ładnie błyszczą i to bez użycia bezbarwnego lakieru, a także wyglądają na zdrowe i zadbane. Tego typu gadżety nie są drogie, więc warto się w nie zaopatrzyć.

Piłowanie

Jeśli w swojej kosmetyczce posiadacie cążki, nożyczki lub metalowe pilniki to jak najszybciej je wyrzućcie. Są one bardzo szkodliwe! Mogą spowodować mechaniczne uszkodzenia paznokci, a także wpłynąć na ich rozdwajanie się. Do piłowania paznokci używajcie wyłącznie szklanych lub papierowych pilniczków. Pamiętajcie, aby paznokcie piłować zawsze w jednym kierunku.

Kuracje regeneracyjne

Raz na jakiś czas warto zafundować naszym paznokciom intensywną kurację naprawczą i odżywiającą. Przepis na taką kurację jest bajecznie prosty. Jednego dnia pokrywamy paznokcie warstwą odżywki wzmacniającej lub odbudowującej. Każdego kolejnego dnia dokładamy kolejną warstwę. Po około 4 tygodniach paznokcie staną się szalenie mocne i wytrzymałe. Co ciekawe, jeśli wcześniej się rozdwajały, to teraz przestaną.

Krem do dłoni i paznokci

Stosowanie kremu do dłoni i paznokci po każdym myciu rąk to obowiązek codziennej pielęgnacji. Takie systematyczne nawilżanie dłoni i paznokci przynosi naprawdę spektakularne rezultaty. Co za tym idzie, niewielką tubkę z kremem warto mieć zawsze pod ręką i sięgać po nią przy każdej nadarzającej się okazji.

Właściwa dieta

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrana dieta może zdziałać prawdziwe cuda i znacznie poprawić kondycję paznokci. Jeśli chcecie aby wasze paznokcie były twarde, mocne i zdrowe musicie zadbać o dietę bogatą w witaminę A, B, jak również wapń i żelazo. Znajdziecie je w pestkach słonecznika, orzechach, pełnoziarnistym pieczywie, tłustych rybach i jogurtach naturalnych. Witaminy i mikroelementy możecie przyjmować także w postaci specjalnych suplementów diety, które dostępne są w każdej aptece bez recepty.