Jak dbać o buty zimą

Pielęgnacja butów (źródło: pinterest)

Pielęgnacja butów (źródło: pinterest)

Zima ma swoje uroki, ale ma też swoje złe strony. Sól, błoto, wilgoć… czynniki te nie sprzyjają naszym butom. Nie da się ukryć, że w sezonie zimowym utrzymanie butów w czystości nie jest łatwą sprawą. Nie wiem jak wy, ale ja największy problem mam zawsze z zaciekami z soli. Wyglądają one mało atrakcyjnie i są niezwykle ciężkie do usunięcia.

Co robić w sytuacji, kiedy nasze buty cierpią katusze?

Jeśli osadziła się na nich sól i pozostawiła po sobie białe plamy, najlepiej jest usunąć je zwykłym octem spirytusowym. Oczywiście przed użyciem należy wymieszać go z wodą, w proporcjach 1:1. Po takiej kąpieli, buty należy później dokładnie wytrzeć. Zamiast octu można również użyć płynu do mycia naczyń. Na pół litra wody dodajemy pół łyżeczki płynu, mieszamy i mamy gotowy roztwór do wyczyszczenia obuwia.

Aby buty były bardziej odporne na czynniki zewnętrzne należy systematycznie je pastować. Ważne, aby przed zapastowaniem buty były dokładnie oczyszczone i suche. Kurz i zaschnięte błoto usuniecie przy pomocy wilgotnej szmatki lub gąbeczki. Najlepsze efekty z pastowania butów osiągniecie pozostawiając pastę na butach na całą noc. Rano gdy specyfik wyschnie, będziecie mogli wypolerować buty na wysoki połysk.

Jeśli chcecie, aby skóra waszych butów nie pękała, wybierzcie specyfik, który jest przeznaczony do takiego rodzaju butów, z jakiego wykonane są wasze. Mając do wyboru produkt syntetyczny, a naturalny, sięgnijcie po ten drugi. Wówczas będziecie mieć pewność, że dokładnie wniknie on w strukturę buta, a nie tylko stworzy powłokę ochronną na jej powierzchni.

Produktem, który zapewni waszym butom należytą ochronę jest wosk pszczeli. Nie tylko chroni skórę, ale także ją konserwuje.

A co z butami zamszowymi? Fakt, są one bardziej wymagające i kłopotliwe w pielęgnacji, jednakże i na nie jest rada. Wszelkich zabrudzeń dobrze jest pozbywać się przy użyciu gumki do ścierania (możecie taką kupić w każdym sklepie obuwniczym) lub przy pomocy skórki od chleba. Większe zabrudzenia usuniecie ciepłym mlekiem. Może brzmi to dość dziwnie, ale przynosi pożądane efekty.

Na koniec słów kilka o butach przemoczonych. Kiedy wasze buty przemokną, nie stawiajcie ich od razu pod grzejnikiem, bo wówczas się zdeformują. Dobrze jest najpierw wypchać je prawidłami do obuwia lub zwykłymi gazetami, a dopiero później postawić w ciepłym miejscu.