Jak dbać o buty zimą – skóra zamszowa

jak dbać o buty zamszowe zimą

Dbanie o buty w sezonie zimowym potrafi być nie lada wyzwanie. Niestety musimy poświęcić temu trochę czasu i serca. Bo tylko wtedy nasze buty mają szansę przetrwać ten trudny sezon w nienaruszonym stanie. O ile obuwie ze skóry naturalnej nie jest jakoś szczególnie wymagające pod względem pielęgnacji, o tyle buty zamszowe potrafią być bardziej kapryśne. Zamsz to atrakcyjny wizualnie materiał. Jednocześnie jest to materiał bardzo delikatny, bardzo podatny na zabrudzenia i uszkodzenia. W przypadku obuwia zamszowego najważniejsza jest impregnacja. Dlaczego? Bo zamsz niestety lubi przemakać.

Pielęgnacja obuwia zamszowego

W sezonie zimowym do pielęgnacji obuwia zamszowego przyda nam się specjalna szczotka z twardych włókien nylonowych i miedzianych oraz specjalna kostka do usuwania zabrudzeń. Kostka działa podobnie jak gumka do ścierania ołówka. Wystarczy potrzeć nią zabrudzone miejsca i po sprawie. Uwaga! Szczotki używamy wyłącznie na suchym obuwiu. Jeśli nasze buty uległy zmoczeniu, najpierw je suszymy, a dopiero później czyścimy.

Impregnacja obuwia zamszowego

Tak jak zostało to wcześniej napisane. Najważniejszą kwestią w przypadku butów zamszowych jest impregnacja. Tylko ona jest w stanie uchronić zamsz przed zniszczeniem. Buty impregnujemy zawsze przed pierwszym ich założeniem. To bardzo ważne. W późniejszym etapie użytkowania zamszowego obuwia można sięgnąć po specjalne odświeżacze regenerujące do skóry zamszowej. Specyfik ten nie dość, że odświeży materiał, to na dodatek ładnie wyrówna jego kolor. Zapewni również butom odpowiednią ochronę przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.