Jak dbać o buty z zamszu

buty zamszowe pielęgnacja

Buty zamszowe mają w sobie coś wyjątkowe. Perfekcyjnie prezentują się w każdym wydaniu, bez względu na to czy są seksownymi szpilkami czy botkami z traperową podeszwą. Buty zamszowe sprawdzają się dobrze w każdym sezonie, choć zimą łatwo nie mają. Czyszczenia obuwia zamszowego potrafi spędzić niektórym sen z powiek. Tymczasem okazuje się, że nie jest to takie trudne. Wystarczy znać kilka trików i po problemie. Jak dbać o zamszowe obuwie, aby służyło nam przez wiele sezonów, a do tego wyglądało niezmiennie dobrze?

Po pierwsze – impregnujemy

Impregnowanie to podstawowy zabieg, który zabezpieczy nasze buty przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Zanim więc wskoczymy w nową parę zamszowych botków, potraktujmy je impregnatem. Zamsz nie lubi wilgoci więc stosowanie wodoodpornych preparatów jest jak najbardziej zasadne. Impregnat sprawi także, że materiał będzie bardziej odporny na przywieranie zabrudzeń, a także zabezpieczy kolor przed płowieniem. Impregnowanie warto jeszcze później powtórzyć w ciągu sezonu.

Po drugie – czyszczenie na sucho

W tym przypadku nie musimy sięgać po żadne wymyślne gadżety i preparaty. Gąbka lub szczotka z powodzeniem nam wystarczą. Dzięki nim usuniemy nie tylko kurz, ale także zaschnięte błoto. A jeśli jakimś cudem na butach pojawiły się tłuste plamy, z powodzeniem usuniemy je przy pomocy domowej papki z sody oczyszczonej i mleka. Gdy mieszanka zaschnie na powierzchni, skruszamy powstałą warstwę, a pozostałości pozbywamy się przy użyciu ściereczki lub gąbki.

Pielęgnacja butów zamszowych na co dzień

Codzienne dbanie o wygląd ulubionego obuwia z zamszu, skutecznie przedłuży jego trwałość. O czym powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim nie należy zdejmować obuwia, zahaczając jednym butem o drugi. Być może nie zaszkodzi to innym materiałom, ale zamsz jest szczególnie podatny na wycieranie. Jeśli obcas butów jest także pokryty materiałem zamszowym, wówczas należy częściej zabezpieczać go preparatem impregnującym. W końcu to właśnie obcas jest najbardziej narażony na wszelkie zanieczyszczenia czy uszkodzenia. A jeśli przez jakiś czas nie chodzimy w zamszowym obuwiu, musimy zadbać o właściwe przechowywanie. Każdy but owijamy pergaminem i umieszczamy w pudełku z saszetką pochłaniającego wilgoć.