Higiena intymna latem

jak dbać o higienę intymną latem

Która z nas nie lubi wakacji? Lato to beztroska, łapanie promieni słonecznych, zabawy na plaży, kąpiele w basenie lub jeziorze. Wszystko brzmi pięknie, niestety jest w tym wszystkim jedno „ale”. Sezon letni sprzyja także infekcjom intymnym. W porze letniej dużo bardziej jesteśmy narażone na dyskomfort okolic intymnych. Nieodpowiednia higiena, duża wilgotność towarzysząca chociażby zwiększonemu poceniu się, wysokie temperatury, korzystanie z toalet publicznych – to wszystko prowadzi do infekcji, które mogą być bardzo nieprzyjemne. Istnieje jednak kilka ważnych zasad, które pozwolą uchronić się przed infekcją lub przynajmniej zredukują ryzyko jej pojawienia się. Co zatem robić i o czym pamiętać?

  1. Odpowiednia higiena intymna

Nawet na wakacjach nie można zapomnieć o tak ważnej czynności, jaką jest mycie okolic intymnych. Miejsca je myjemy dwa razie dziennie lub w przypadku wystąpienia miesiączki – odrobinę częściej. Do mycia okolic intymnych, należy stosować jedynie przeznaczone do tego  środki posiadające w składniki, które pozwalają zachować kwaśne pH pochwy. Pamiętaj, że żel do higieny intymnej nie powinien zawierać mydła, sztucznych barwników i parabenów, a przy okazji powinien być bezzapachowy i hypoalergiczny. Niewskazane jest używanie gąbek i myjek. Należy pamiętać także o kierunku mycia – zawsze od przodu do tyłu, nigdy w przeciwnym kierunku.

  1. Uwaga na toalety publiczne

Publiczne toalety są siedliskiem drobnoustrojów. Dlatego też korzystając z tego typu miejsc warto mieć zawsze przy sobie jednorazowe nakładki na deskę klozetową, które ograniczą kontakt z bakteriami.

  1. Właściwa bielizna

Latem rezygnujemy z bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów. Wybieramy figi bawełniane, które przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać. Rezygnujemy także ze zbyt obcisłych fig i szortów, które mogą powodować nadmierną potliwość i tym samym narażać na podrażnienia lub infekcję. I jeszcze jedno. Latem nie poleca się noszenia stringów, gdyż mogą one powodować infekcje.

  1. Probiotyki

Przed wyjazdem na wakacje możesz skonsultować się ze swoim ginekologiem w sprawie probiotyków. Probiotyki ginekologiczne również zapobiegają infekcji, gdyż dbają o prawidłową florę bakteryjną pochwy.