Czym karmić kota. Co nie co o kociej diecie

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Teorii dotyczących żywienia naszych czworonożnych milusińskich jest tyle, co właścicieli zwierzaków. Każdy ma swoje zdanie na ten temat. Prawda jest taka, że kociaki, podobnie jak ludzie różnią się od siebie i wymagają innego sposobu żywienia. To, co dla jednego kota jest dobre, nie do końca może służyć innemu. Dlatego też dietę kociaków warto dostosowywać do indywidualnych potrzeb i preferencji zwierzaka. Najważniejsze w żywieniu kota jest to, aby zawsze miał on dostęp do świeżej wody i świeżego pokarmu. Czym karmić kota? Oto niezbędne produkty.

Mięso

Koty są mięsożerne. Jeśli wasz nie stroni od mięsa, śmiało możecie mu zaserwować soczysty kawałek czegoś specjalnego. Pamiętajcie tylko, aby nie podawać kotom mięsa surowego. Jeśli chcecie dać mu mięso drobiowe, to tylko ugotowane lub sparzone. To samo tyczy się wieprzowiny i jagnięciny. Dobrą karmą dla kota jest również dziczyzna, konina i królik. Mięso, jakie podacie swojemu pupilowi, oprócz mięśni powinno zawierać chrząstki, ścięgna i skórę, które są bardzo pożywne. Nie powinno jednak zawierać kości, gdyż mogą one zranić przewód pokarmowy zwierzaka.

Ryby

Koty lubią ryby. Na pewno powinny one znaleźć się w kociej diecie. Pamiętajcie jednak, aby ryb nie podawać częściej, niż 1 raz w tygodniu. Ryby serwujemy w postaci surowej lub ugotowanej. Zawsze bez ości! Kotom nie podajemy ryb wędzonych.

Nabiał

O ile wasz kot nie ma tendencji do tycia, raz na jakiś czas możecie uraczyć go śmietanką wysokotłuszczową i żółtym serem. Dobrym rozwiązaniem są jogurty, które służą do odbudowy flory bakteryjnej, zwłaszcza po przebytych chorobach układu pokarmowego.

A co z mlekiem? Przyjęło się, że koty chętnie piją mleko i tylko nim należy je poić. Owszem – kociaki lubią mleko, niestety bardzo często mają po nim biegunkę. Wynika to głównie z tego, że nasi mali milusińscy nie trawią laktozy zawartej w mleku krowim. Dlatego też mleko podajemy okazjonalnie, a do codziennego napojenia kota, używamy czystej wody.

Warzywa

Mimo, że koty są mięsożerne, to jednak ich dietę warto uzupełnić o błonnik i witaminy zawarte w warzywach. Najlepszym warzywem dla kota jest marchewka. W sklepach zoologicznych dostępna jest także specjalna kocia trawka do poskubania. Pamiętajcie, aby kotom nie podawać warzyw strączkowych, które powodują wzdęcia.

Gotowa karma

Purina Gourmet Gold (źródło: www.gourmet-kot.pl)

Purina Gourmet Gold (źródło: www.gourmet-kot.pl)

Wiele osób na pytanie: czym karmić kota, odpowiada gotową karmą. I nie ma w tym nic złego. Obecnie dostępna na rynku karma dla kotów np. Purina Gourmet ( http://www.gourmet-kot.pl/ ) jest tak dobrej jakości, że bez problemu można ją włączyć do menu zwierzaka. Taka karma jest nie tylko wygodna w użyciu (oszczędzamy czas na przygotowywanie posiłków dla naszego zwierzaka), ale także bardzo zdrowa dla małych milusińskich. Zawiera starannie wyselekcjonowane składniki, które dostarczają zwierzaki odpowiednich witamin i minerałów. Jest też bardzo smaczna. Wiele testów i badań potwierdziło, że koty uwielbiają tego typu jedzenie i chętnie się nim zajadają.