Chcesz mieć piękny uśmiech? Pozbądź się kamienia nazębnego!

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Powiedzmy to sobie szczerze – kamień nazębny nie wygląda zbyt atrakcyjnie. To przez niego nasze zęby tracą naturalną biel i stają się nieładne. Ten niewidoczny, który osadza się pod dziąsłami jest z kolei bardzo groźny i może doprowadzić do wielu poważnych chorób, jak np. stany zapalne jamy ustnej i parodontoza. Ta ostatnia, jeśli zostanie pozostawiona sama sobie doprowadzi z kolei do wypadania zębów. Problemy z kamieniem nazębnym mogą dotknąć każdego. Wbrew pozorom, kamień może osadzać się także na starannie mytych zębach. Dlatego też tak ważne jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego. Pamiętajcie – to nic nie boli, a może uchronić Was przed groźnymi chorobami dziąseł i zębów.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Tak jak napisałam Wam wcześniej, kamień nazębny może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci i dbania o higienę jamy ustnej. W dużej mierze powstawanie kamienia wiąże się ze skłonnościami genetycznymi, składem i ilością wydzielanej śliny, wad zgryzu oraz źle wykonanych plomb, o czym często nie mamy nawet pojęcia. Duży wpływ na powstawanie kamienia ma też nasza dieta. Narastaniu kamienia sprzyja jedzenie węglowodanów i nabiału, który zagęszcza ślinę. Powstawaniu kamienia nazębnego sprzyja także częste picie napojów energetycznych.

Jak walczyć z kamieniem nazębnym?

Prawda jest taka, że tylko stomatolog może sumienne rozprawić się z kamieniem nazębnym. Zabieg zazwyczaj nie trwa długo i jest w pełni bezbolesny. Coraz częściej wykorzystywaną metodą jest usuwanie kamienia dźwiękami. Zabieg polega na wprawianiu w drgania włosie szczoteczki, co powoduje powstawanie piany. Dzięki niej wypłukiwany jest kamień nazębny. Znaną i równie często stosowaną metodą jest usuwanie kamienia ultradźwiękami. Ultradźwięki uderzając w załogi kamienia, rozkruszają je i powodują ich oderwanie od zębów.

Jak ustrzec się kamienia nazębnego?

Mimo, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest niemożliwe, to jednak zawsze warto się przed nim ustrzec. Zgodnie z zasadą – lepiej zapobiegać, niż później leczyć. Prawda jest taka, że przy odrobinie chęci, można uniknąć odkładania się kamienia nazębnego poprzez usunięcie płytki nazębnej. Aby zapobiec gromadzeniu się takowej płytki należy przede wszystkim pamiętać o sumiennej higienie jamy ustnej. Co to dokładnie oznacza? Zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, zwłaszcza jeśli jesteście wielbicielkami węglowodanów lub nabiału. Do mycia zębów najlepsza jest pasta na kamień nazębny, a więc pasta z odpowiednią ilością fluoru i jednocześnie zdolna do wybielania zębów (np. Colgate). Należy również zaprzyjaźnić się z nicią dentystyczną i płynem do płukania ust. I koniecznie należy REGULARNIE odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu kontroli czy wszystko jest w porządku.