Cera trądzikowa nie musi być problemem

młoda dziewczyna w turbanie z ręcznika sprawdza jak działa krem z filtrem do cery trądzikowej

Trądzik to zmora ludzi młodych. Niestety, większość z nas musi przez to przejść. Najważniejsze to nie popadać w paranoje i depresje. Trądzik prędzej czy później zniknie. To tylko kwestia czasu. Ale zanim to nastąpi, musisz odpowiednio zadbać o kondycję swojej skóry. Pamiętaj, że niewłaściwa pielęgnacja może tylko zaostrzyć zmiany skórne. A tego chyba nie chcesz, prawda? Jak leczyć trądzik, a przede wszystkim w jaki sposób pielęgnować skórę trądzikową? O tym poniżej 🙂

Leczenie ogólne trądziku

Leczenie ogólne stosowane jest w przypadku zmian nasilonych oraz w przypadku bardzo ostrego trądziku. Niezbędna jest tu antybiotykoterapia. Dawkę i czas przyjmowania leków ustala dermatolog. Najczęściej przypisywanym antybiotykiem jest tetracyklina. Bardzo często razem z antybiotykiem podawane są witaminy z grupy B poza witaminą B12, która może przyczyniać się do zaostrzenia zmian trądzikowych.

Leczenie miejscowe trądziku

Miejscowe leczenie trądziku świetnie się sprawdza w przypadku zmian łagodnych i średnio nasilonych. Preparaty lecznicze mają zazwyczaj postać płynów lub kremów i stosowane są bezpośrednio na skórę. Większość leków miejscowych zawiera: retinoidy – pochodne witaminy A, które regulują pracę gruczołów łojowych i zmniejszają nadmierną produkcję łoju, a także kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Leczenie wymaga jednak systematyczności. Używanie preparatów raz na jakiś czas, na niewiele się zda. Warto o tym pamiętać.

Nie wyciskaj krost!

Każda z nas widząc pryszcza na twarzy bierze się za jego wyciskanie. Tymczasem samodzielne usuwanie pryszczy nie tylko podrażnia skórę, ale także powoduje przebarwienia i nieestetyczne blizny. Podczas takich nieumiejętnych interwencji łatwo o zainfekowanie krostek, a konsekwencją tego jest rozszerzenie się stanu zapalnego i powstawanie nowych zmian na skórze.

Jak pielęgnować skórę trądzikową? Oczyszczanie

Nie jest tajemnicą, że odpowiednia higiena i pielęgnacja skory świetnie wspomagają leczenie. Podstawą codziennego dbania o skórę powinno być dokładne, aczkolwiek delikatne jej oczyszczanie. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty oczyszczające do skóry trądzikowej. Uwaga! Skóra trądzikowa nie znosi przesuszenia, dlatego do jej mycia nigdy nie stosuj zwykłych mydeł i kosmetyków na bazie alkoholu.

Jak pielęgnować skórę trądzikową? Nawilżanie i odżywienia

Samo oczyszczanie twarzy to nie wszystko. Ważną kwestią jest także nawilżanie skóry. Myślisz, że skóra trądzikowa nie potrzebuje nawilżenia? Błąd. Potrzebuje go tak samo, jak każdy inny rodzaj cery. Skórę trądzikową należy nawilżać wyłącznie lekkimi preparatami, które nie zapychają porów i jednocześnie chronią przed promieniami UV. Dobrym wyborem będzie krem z filtrem do cery trądzikowej (sprawdź). Taki krem będzie chronił skórę przed wpływem promieniowania UV. Dodatkowo, zapewni odpowiedni poziom nawilżenia i odbuduje naturalną barierę ochronną skóry. Ważne! Specjalny krem z filtrem do cery trądzikowej sprawi również, że skóra będzie matowa i tym samym będzie wyglądała na zdrowszą.

Makijaż pod specjalnym nadzorem

To, że masz trądzik wcale nie oznacza, że nie możesz się malować. Na pewno nie marzysz o niczym innym, jak tylko o zatuszowaniu krost na brodzie i czole. Możesz się malować, ale pod warunkiem, że będziesz to robić przy pomocy kosmetyków mineralnych. Takie kosmetyki produkowane są ze sproszkowanych minerałów, dzięki czemu nie zatykają porów, nie podrażniają, a jednocześnie dobrze wchłaniają nadmiar sebum.