Bolesne miesiączki – sprawdzone sposoby na przetrwanie trudnych dni

97d869b1361ae00efd18c47e57277886

Ponoć co druga kobieta cierpi na bolesne miesiączki. Dyskomfort zazwyczaj pojawia się w momencie rozpoczęcia krwawienia, choć oczywiście może pojawić się także na kilka dni przed spodziewaną menstruacją. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, potrafi przybierać rozmaite postaci. U jednych jest tak delikatny, że ciężko zwrócić na niego uwagę, u innych z kolei tak silny, że zaburza normalne funkcjonowanie i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Bardzo często jest powodem absencji w szkole i chwilowej alienacji z życia towarzyskiego. 

Ból miesiączkowy spowodowany jest zwiększoną produkcją prostaglandyn – regulatorów procesów fizjologicznych, występujących naturalnie prawie we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Najczęściej występującym bólem jest ten w dole brzucha. Niekiedy promieniuje on aż do krzyża i lędźwi, a także nóg. Bólom menstruacyjnym mogą towarzyszyć również inne przypadłości, jak np. nudności, wymioty, wzdęcia czy kolki. Mimo, że bóle menstruacyjne bywają trudne do zniesienia, dobra wiadomość jest taka, że można z nimi walczyć i co najważniejsze, można je pokonać.

Oczywiście nie ma jednego uniwersalnego sposobu na bolesne miesiączki. Każdej z nas pomoże coś innego. Aczkolwiek zawsze warto wypróbować różne metody minimalizujące przykre dolegliwości. Jak przetrwać trudne, kobiece dni? Oto moje sposoby:

Tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe

Ponoć leki przeciwbólowe pomagają aż w 70% przypadków. Można sięgać po nie zarówno w momencie odczuwania bólu, jak i profilaktycznie, zanim ból się pojawi. Z bogatej gamy leków dostępnych bez recepty należy unikać tych, które są pochodnymi kwasu acetylosalicylowego, gdyż mogą one nasilić krwawienie. Bezpiecznym, a jednocześnie bardzo skutecznym środkiem jest No-Spa o właściwościach silnie rozkurczających. Dużą zaletą tegoż leku jest to, że działa na przyczynę bólu, przynosząc niemalże natychmiastową ulgę (więcej informacji o rodzajach bólu i towarzyszących mu dolegliwościach można przeczytać na stronie No-Spy – bóle menstruacyjne)

Ciepłe kąpiele i okłady

e0dcd8b506c925fb30f578c06fc8da17Ulgę w bólu przynoszą też ciepłe okłady. Położenie na brzuchu termoforu lub butelki wypełnionej ciepłą wodą minimalizuje skurcze i łagodzi dyskomfort. Bardzo podobne właściwości mają ciepłe kąpiele, zwłaszcza te z dodatkiem relaksujących olejków zapachowych. Idealnym rozwiązaniem są kąpiele rumiankowe, a także seanse w towarzystwie szałwii i rozmarynu. Przygotowując taką kąpiel musicie tylko pamiętać o jednym – aby woda nie była zbyt gorąca, bo wtedy może wywołać krwotok.

Masaże olejkami

Na bolesne miesiączki dobrym rozwiązaniem są także masaże rozluźniające mięśnie brzucha. Takie masaże możemy sobie wykonać same, w zaciszu własnej łazienki (np. podczas kąpieli) lub pokoju. Brzuch możemy masować na sucho lub z użyciem olejków. Rozkurczowo działają olejki lawendowe, eukaliptusowe oraz majerankowe. Pamiętajcie, aby masaż był zawsze wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Ziołowe napary

b850124a1f346f8da4c0c2596fe4fed5Większość z nas nie przepada za ziółkami. Jednakże w niektórych sytuacjach okazują się one niezastąpione. Takimi sytuacjami są bóle menstruacyjne. Chcąc je złagodzić, jesteśmy w stanie wypić wszystko, nawet najbardziej gorzką herbatę. Właściwości rozluźniające, rozkurczające i minimalizujące ból wykazują napary z kozłka lekarskiego, mięty, nagietka, melisy, liści malin i rumianku. Tego typu napary warto zacząć pić już na dwa dni przed planowaną miesiączką.