Antykoncepcja… Którą metodę wybrać?

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Coraz więcej młodych osób wybiera świadome planowanie rodziny. Dostępne obecnie metody antykoncepcji pozwalają na regulowanie płodności i odpowiedzialne podejmowanie decyzji o posiadaniu potomstwa w chwili, gdy zaistnieją optymalne warunki i gdy będziemy gotowi do tego, aby stać się rodzicami.

Współczesna antykoncepcja jest na tyle zróżnicowana, że każdy z nas bez problemu może wybrać tą najbardziej odpowiednią dla siebie. Rodzaje i metody antykoncepcji można wybierać w zależności od potrzeb i preferencji.

Antykoncepcja ( sprawdź ) dzieli się na metody naturalne, które nie mają żadnego wpływu na organizm kobiety oraz metody sztuczne. Do metod naturalnych zaliczamy metodę kalendarzykową, termiczną i metodę obserwacji śluzu. Sztuczne metody to głównie antykoncepcja hormonalna i metody mechaniczne. Nie wpływają one na częstotliwość stosunku i ich nie ograniczają, jednakże mogą mieć wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiet.

Sukcesem w stosowaniu antykoncepcji jest dobór odpowiedniej metody. Która z metod jest dziś najbardziej popularna?

PIGUŁKA

pigułki antykoncepcyjne (źródło: pinterest)

pigułki antykoncepcyjne (źródło: pinterest)

Mała tabletka przyjmowana codziennie przez 21 dni to obecnie jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Stosowana regularnie wykazuje wysoką skuteczność i daje możliwość opóźnienia terminu wystąpienia krwawienia, co w niektórych sytuacjach (wyjazd służbowy, wakacje) jest naprawdę bardzo wygodne. Ale uwaga! Niewłaściwie przyjmowana pigułka może nie działać skutecznie. Wszelkie błędu w dawkowaniu, jak również zaburzenia wchłaniania tabletki znacznie obniżają jej skuteczność. Warto mieć to na uwadze.

PLASTER

plaster antykoncepcyjny (źródło: pinterest)

plaster antykoncepcyjny (źródło: pinterest)

Plasterek, który przyklejany jest bezpośrednio na skórę to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla zapominalskich. Aplikuje się go co tydzień, a po zużyciu 3 plastrów robi się tydzień przerwy. Jego działanie jest bardzo podobne do tabletki. Różnica między plastrem, a pigułką polega głównie na aplikacji hormonów. Plasterek dawkuje hormony przez skórę, przez co jest w pełni niezależny od wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Również dawki hormonów są niższe, aniżeli w pigułce. Skuteczność plastra jest podobna do skuteczności pigułki i wynosi około 91%.

IMPLANT

implant antykoncepcyjny (źródło: pinterest)

implant antykoncepcyjny (źródło: pinterest)

Kolejne wygodne rozwiązanie. Tego typu antykoncepcja nie wymaga od nas doskonałej pamięci. Implant wszczepia się na okres 3 lat i przez ten czas nie musimy o nic się martwić. Ta metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza od pigułki i plastra. Jej skuteczność wynosi około 99,8%. Decydując się na implant, trzeba przynajmniej raz w roku udać się na wizytę do ginekologa.

PIGUŁKA DZIEŃ PO

Żadne inne metody antykoncepcji nie wzbudzają tyle emocji, co pigułka PO. Posiada ona mniej więcej tyle samo zwolenników, co przeciwników. Trzeba jednak przyznać, że w awaryjnych sytuacjach, bywa bardzo pomocna. Skuteczność takiej pigułki nie jest tak wysoka jak skuteczność tradycyjnych metod. Szacuje się, że zapobiega ona niechcianej ciąży u około 80% kobiet. Formalnie jedna z tabletek jest dostępna bez recepty ale pamiętajmy, że producent nie zaleca wielokrotnego stosowania w tym samym cyklu.