Wiosna bez kaszlu

kaszel suchy leczenie

Dusi, męczy, nie daje spać, a do tego uprzykrza życie. Znacie to? Kaszel suchy to prawdziwa zmora, która lubi nam dokuczać po zimie. Najczęściej jest pozostałością po infekcji lub powikłaniem po grypie, choć może świadczyć także o alergii lub przesuszeniu błon śluzowych. Bardzo często jest objawem choroby, która od jakiegoś czasu atakuje ze zdwojoną siłą. Mowa o kokluszu. Bez względu na to, jaka jest przyczyna kaszlu, należy jak najszybciej się go pozbyć.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Walcząc z kaszlem suchym należy przede wszystkim zacząć od regularnego nawilżania powietrza. Poza tym, zadbać należy także o systematyczne nawilżanie błony śluzowej poprzez częste picie wody – najlepiej z miodem i cytryną. Należy dbać, aby wypijane napoje miały temperaturę pokojową lub były lekko ciepłe. Nie mogą być zimne, bo wtedy przyczynią się do powstania innej nieprzyjemnej choroby, jaką jest angina.

źródło: pinterest

źródło: pinterest

W nawilżaniu błony śluzowej i zwalczaniu suchego kaszlu bardzo pomocne jest wypijanie naparu z siemienia lnianego. Łyżkę siemienia zalewamy szklanką wody i chwilę gotujemy – najlepiej około 10-13 minut. Dodajemy łyżkę miodu i pijemy ciepłe 2 razy dziennie.

Kaszel suchy złagodzi również cytryna z oliwą. Może i nie brzmi najsmaczniej, ale na pewno wiecie, że lekarstwa nie mają być smaczne, tylko skuteczne 🙂 Aby przygotować miksturę, należy 200ml oliwy wymieszać z sokiem z cytryny i gotowe. Taki napój dobrze jest wypijać 3 razy dziennie po łyżeczce.

Z właściwości nawilżających słynie także imbir. Łączcie go z ciepłą wodą, miodem lub syropem malinowym i wypijajcie codziennie – rano i wieczorem.

Pomoc z aptecznej półki

Jeśli domowe sposoby na kaszel suchy zawiodą, wówczas warto sięgnąć po broń silniejszego rażenia. Ataki suchego kaszlu stłumią leki zawierające chociażby dekstrometorfan. Jest to substancja czynna działająca przeciwkaszlowo. Łagodzi ona suchy, nieproduktywny i bardzo męczący kaszel. Podwyższa próg dla odruchu kaszlu, co oznacza, że do wyzwolenia odruchu kaszlu potrzebny jest silniejszy bodziec.

źródło: mucosolvan.pl

źródło: mucosolvan.pl

Dużą zaletą dekstrometorfanu jest to, że szybko się wchłania i rozpoczyna swoje działanie już w czasie 15-30 minut. Ważne jest również to, że działanie utrzymuje się od 3 do 6 godzin. Substancję dekstrometorfan znajdziecie w leku Mucotussin. Więcej na jego temat przeczytacie na stronie mucosolvan.pl.